Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rzućmy wyzwanie Dudzie i Komorowskiemu. Czy opublikują rejestry umów?

11-05-2015, 10:36

Kandydaci na Prezydenta RP wiele obiecują, ale czy któryś z nich ma odwagę poddać swoje zaplecze kontroli społecznej? Rzućmy kandydatom proste wyzwanie. Niech opublikują rejestry umów zawieranych m.in. przez ich partię.

Przed wyborami prezydenckimi każdy kandydat mówi o tym, jak ważny jest dla niego kraj. Każdy zapewnia o swej uczciwości i niemal każdy broni demokratycznych ideałów. Obietnice i zapewnienia są bardzo piękne, ale może lepsze byłyby czyny? Czy kandydaci na urząd prezydenta byliby w stanie zrealizować pewne demokratyczne, obywatelskie idee? 

Wszystko wskazuje na to, że Andrzej Duda i Bronisław Komorowski znajdą się w drugiej turze wyborów. W związku z tym prawnik Piotr Waglowski, autor serwisu Vagla.pl, postanowił rzucić obydwu kandydatom pewne wyzwanie. Zaproponował im Prosty Test Szczerości. Dziennik Internautów chce się do tego przyłączyć. 

Prosty Test Szczerości - o co chodzi

Dziennik Internautów nieraz już pisał o idei, jaką jest publiczny rejestr umów. Chodzi o to, że instytucja publiczna publikuje spis wszystkich zawartych przez siebie umów. Ministerstwo kupiło dywany? Informuje o tym w rejestrze umów. Urząd gminy zamówił nowe ławki i kupił spinacze? Zamieszcza umowę w swoim rejestrze. To bardzo proste. 

Piotr Waglowski uważa, że obydwaj kandydaci powinni udostępnić publiczne rejestry umów. 

  • Prezydent Bronisław Komorowski powinien zadbać o opublikowanie wykazu umów cywilnoprawnych zawartych między Kancelarią Prezydenta a firmami i osobami fizycznymi. Wykaz powinien trafić do  BIP Kancelarii Prezydenta. To samo powinno dotyczyć Platformy Obywatelskiej. Prezydent Komorowski powinien również opublikować w BIP treść opinii zlecanych przez Kancelarię. Treść wszystkich opinii nieobjętych klauzulą tajności, które zostały zamówione w toku całej kadencji. Również tych opinii, o które w mijającej kadencji obywatele dobijali się przed sądami administracyjnymi.
  • Pan Andrzej Duda powinien doprowadzić do tego, by PiS opublikował w BIP wykaz umów tej partii. A jeśli partia z pieniędzy publicznych zamawiała opinie - te opinie również powinny być udostępnione obywatelom w BIP.
  • Wykazy umów powinny jasno określać: numer umowy (by dało się wyłowić jakiś brak), kto ją zawarł, kiedy, za ile, o co. Wykaz powinien dotyczyć całej kadencji, od jej rozpoczęcia do dziś. I powinien być uzupełniany na bieżąco.

Czy choć jeden kandydat podejmie takie wyzwanie? Będziemy ich jeszcze o to pytać. 

Inne rejestry umów

Idea publicznych rejestrów umów była przedstawiana w Dzienniku Internautów już w 2013 roku. Na początku tego roku publikowaliśmy wywiad na temat upublicznianych już rejestrów. Urzędnicy z różnych miast decydują się na publikowanie rejestrów umów, najczęściej w wyniku starań obywateli. Każda taka inicjatywa jest istotna dla dostępu do informacji publicznej, a ten dostęp jest jednym z filarów prawdziwej demokracji i prawdziwie obywatelskiego społeczeństwa. Nie trzeba zapewniać, nie trzeba obiecywać. Wystarczy pokazać, że nie ma się nic do ukrycia. 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *