Rząd chce ułatwień w rozwoju telekomunikacji

28-10-2009, 19:43

Projekt ustawy, którą zajmował się we wtorek rząd Donalda Tuska, zakłada ułatwienia w prowadzeniu inwestycji telekomunikacyjnych.

Rada Ministrów, podczas swojego cotygodniowego wtorkowego posiedzenia, zajęła się projektem ustawy, która ma ułatwić i przyspieszyć inwestycje w zakresie telekomunikacji. Projekt zmian w polskim prawie został przygotowany przez międzyresortowy zespół "Polska Cyfrowa" i jest częścią pakietu antykryzysowego.

Zgodnie z zawartymi w projekcie propozycjami wszelkie budowane i remontowane drogi publiczne mają być wyposażane w kanały technologiczne zlokalizowane w pasie drogowym, celem ułatwienia prowadzenia inwestycji z zakresu telekomunikacji. Z kolei nowo budowane budynki mają posiadać światłowodowe instalacje telekomunikacyjne. Powinno to doprowadzić do zmniejszenia późniejszych kosztów inwestycji w infrastrukturę.

Rząd chce także, by samorządy w ramach zadań własnych (bez dofinansowania ze środków z budżetu państwa) mogły prowadzić działalność telekomunikacyjną i budować sieć. Warunkiem ma być jej późniejsze udostępnianie wszystkim zainteresowanym stronom na równych i przejrzystych zasadach tak, by samorządy zachowały neutralność wobec podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Od zatwierdzenia projektu ustawy do jego wejścia w życie droga jeszcze daleka. Ważne jednak, że widoczne są działania rządu zmierzające do uproszczenia procedur i stymulowania rozwoju branży telekomunikacyjnej. W stosunku do najbardziej zaawansowanych krajów mimo to wciąż pozostajemy dość daleko w tyle.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag rządtag infrastruktura telekomunikacyjna
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy