Rozważnie noś słuchawki na uszach

28-07-2008, 05:57

Siedemnastoletnia rowerzystka wjechała prosto pod koła samochodu - zginęła na miejscu. Nie słyszała jak pojazd nadjeżdżał, bo słuchała muzyki z odtwarzacza. Piętnastoletni chłopak został zamordowany przez rówieśników - nie chciał im oddać markowego odtwarza cyfrowego. To tylko niektóre przypadki, w których urządzenia do serwowania ludziom rozrywki, paradoksalnie przyczyniły się do ich śmierci.

Abigail Haythorne - zginęła słuchając muzyki z iPoda
fot. Daily Mail - Abigail Haythorne - zginęła słuchając muzyki z iPoda
Abigail Haythorne - ofiara drogowego wypadku - uwielbiała słuchać muzyki. Włączony odtwarzacz cyfrowy towarzyszył jej niemal w każdym momencie - także podczas jazdy na rowerze po ulicy, co robi zapewne wielu innych użytkowników tego typu urządzeń. Feralnego dnia dziewczyna nie zauważyła i nie usłyszała nadjeżdżającego samochodu. Mimo reanimacji zginęła na miejscu.

W tej sprawie policja jest zdania, że gdyby Haythorne nie miała słuchawek na uszach - dostrzegłaby samochód i nie doszłoby do wypadku. Kierowca jechał z przepisową prędkością (nie przekroczył 45 mil na godzinę).

Drugi poszkodowany - Christopher Rose - szedł ulicą z kolegami. Zatrzymała ich grupa nastolatków.

Christopher Rose - zginął, bo nie chciał oddać napastnikom iPoda
fot. NYT - Christopher Rose - zginął, bo nie chciał oddać napastnikom iPoda
Magnesem na młodocianych przestępców okazał się markowy, drogi odtwarzacz cyfrowy, który pożyczył od swojego kolegi i nie chciał go oddać napastnikom. W wyniku bójki nastolatek został dwukrotnie pchnięty nożem w klatkę piersiową. Rose zginął na miejscu, zaledwie półtora bloku od swego domu - podaje New York Times.

W pierwszym kwartale bieżącego roku w Nowym Jorku skradziono 50 odtwarzaczy multimedialnych - podaje The New York Sun. To bardzo dużo porównując dane do analogicznego okresu z 2007 roku, kiedy nie odnotowano żadnej kradzieży. Powyższe dane wskazują na coraz większe zainteresowanie przestępców elektroniką przenośną.

W opisywanych przypadkach odtwarzacz cyfrowy wymieniany jest jako przyczyna wypadków. Naturalnie podobne sytuacje mogą mieć miejsce kiedy używamy innych gadżetów elektronicznych, które szczególnie absorbują naszą uwagę, ograniczają nasze zmysły, bądź też są na tyle atrakcyjnym towarem, że mogą nimi być zainteresowani zdolni do wszystkiego przestępcy. Warto pamiętać, by urządzeń, typu odtwarzacze mp3, telefony komórkowe, palmtopy, używać z rozsądkiem i nie eksponować w miejscach publicznych. Może to pozwolić uniknąć przykrych sytuacji.

 

(tekst został edytowany zgodnie z uwagami Czytelników)


Źródło: NYT, TNYS, Mail
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy