Rosjanie edytowali Wikipedię odnośnie zestrzelenia Boeinga 777

21-07-2014, 11:56

Ktoś z rosyjskich mediów publicznych edytował na Wikipedii fragment artykułu, który mówił m.in. o zestrzeleniu Boeinga 777. Na szczęście przejrzystość działania Wikipedii umożliwia szybkie wykrycie takich przypadków.

Zestrzelenie pasażerskiego Boeinga 777 odbywającego lot MH17 od początku było tematem z ważnym wątkiem internetowym. Teraz pojawia się kolejny taki wątek, bo oczywiście wszystkim stronom konfliktu na Ukrainie zależy na przekonaniu światowej opinii publicznej, że wina za tragedię nie leży po ich stronie.

Przed minionym weekendem na rosyjskojęzycznej Wikipedii edytowano wpis dotyczący katastrof w lotnictwie cywilnym. Najpierw ktoś edytował go w taki sposób, że artykuł mówił o zestrzeleniu samolotu przez terrorystów za pomocą rakiet, które pochodziły z Rosji. Potem ktoś z Rosji edytował artykuł w taki sposób, że mówił on o zestrzeleniu samolotów przez żołnierzy ukraińskich. Obecnie artykuł jest bardziej neutralny i mówi, że okoliczności katastrofy są wyjaśniane.

Boty od rządowych edycji

Edytowanie wpisu przez Rosjan nie uszło uwadze mediów z powodu bota RUGovEdits, który na Twitterze monitoruje edycje Wikipedii dokonane z adresów IP związanych z rosyjskimi instytucjami rządowymi.

Warto w tym miejscu wyjaśnić, skąd wziął się ten bot. Najpierw w USA powstał podobny bot (congress-edits), służący do monitorowania edycji Wikipedii z adresów IP powiązanych z kongresem. Kod źródłowy tego narzędzia jest dostępny do pobrania. To pozwoliło na stworzenie bota RUGovEdits, który służy do monitorowania edycji Wikipedii powiązanych z władzami Rosji.

Bot RUGovEdits odnotował zmodyfikowanie Wikipedii przez Rosjan, bo dokonano tego z komputera należącego do ВГТРК (VGTRK), czyli Wszechrosyjskiej Państwowej Kompanii Telewizyjnej i Radiowej. Jest to główny publiczny nadawca radiowo-telewizyjny na terenie Rosji.

Sonda
Czy wierzysz, że przejrzystość Wikipedii czyni ją źródłem wiarygodnym?
  • tak
  • nie
  • nie jestem pewien
wyniki  komentarze

Przejrzystość pomaga

Choć media zauważyły edytowanie Wikipedii przez Rosjan, to trzeba mieć na uwadze, że najwyraźniej również stronie ukraińskiej nie zależało na całkiem neutralnym artykule. Nie jest tak, że tylko jedna strona konfliktu chciałaby mieć wpływ na wersję przedstawioną w Wikipedii.

Nieetyczne wykorzystywanie Wikipedii to szeroki temat, obejmujący także edytowanie Wikipedii w celach komercyjnych. Wikipedia jest ważnym źródłem wiedzy, więc naciski na nią będą się nasilać. Z drugiej strony trzeba przyznać, że przejrzystość w zakresie historii edytowania już nieraz pozwalała na szybkie wykrycie nadużyć.

Więcej o Wikipedii w DI


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy