Rosja wypowiada wojnę p2p

29-03-2010, 20:43

Działają one na szkodę twórców - tak uznało rosyjskie MSW. Milicja ma z całą stanowczością ścigać twórców serwisów torrentowych i blokować dostęp do nich.

Rosja, która raczej nie jest znana z ochrony praw autorskich, postanowiła wypowiedzieć wojnę serwisom torrentowym i klientom p2p. W zeszłym miesiącu RU-Center, największa w kraju firma zajmująca się rejestrowaniem domen i hostingiem, zablokowała domenę Torrents.ru, największy w Rosji serwis torrentowy z około czterema milionami użytkowników.

>> Czytaj także: Żądają tantiem za śpiewanie pieśni wojennych przez weteranów

Ponieważ jednak serwis szybko ponownie pojawił się w sieci, rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych postanowiło podjąć bardziej zdecydowane działania. Porucznik Victor Vasilyev zapowiedział, że milicja z całą stanowczością podejmie działania zmierzające do zablokowania serwisów służących wymianie plików oraz wymierzone w ich twórców - podaje TorrentFreak.

Sonda
Czy surowe kary ograniczą dzielenie się plikami, chronionymi majątkowym prawem autorskim?
  • Tak
  • Nie
  • Nie interesuje mnie to
wyniki  komentarze

Dodał, że serwisy tego typu działają na szkodę twórców. Przyznał jednakże, że dotychczasowe działania organów ścigania były niewystarczające, a ich efekty niezbyt imponujące. Blokowanie stron internetowych może być o tyle trudne, że nierzadko są one zarejestrowane w innych krajach, zwłaszcza tych, które mają w zakresie ich działania dość liberalne prawo.

Blokowanie serwisów torrentowych może się wydawać właściwym kierunkiem, należy jednak pamiętać, że jest to proces długotrwały, a każda znikająca strona natychmiast pojawi się pod innym adresem. Zresztą, jak pokazują badania z Europy Zachodniej, ustawodawstwo wymierzone w tego typu praktyki nie jest skuteczne - dowiodły tego Szwecja i Francja.

Autorom należy się ochrona ich dzieł. Tym powinno zająć się państwo. Przemysł rozrywkowy powinien jednak zadbać, by znaleźli się nabywcy. A nie da się tego osiągnąć bez odpowiedniej oferty, także pod względem cen czy też nowych kanałów dystrybucji.

>> Czytaj także: Hiszpania: Sąd nakazuje blokować serwisy torrentowe 


Źródło: TorrentFreak, Dziennik Internautów
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag torrentytag Rosjatag p2p
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31