Rosja: Wycofanie Windows XP z rynku narusza prawo

06-06-2009, 12:08

Popyt na system operacyjny Windows XP nie zmalał w Rosji mimo wprowadzenia Visty. Nawet rosyjski rząd w dalszym ciągu zamawia nowe kopie systemu. Microsoft, zmniejszając dostawy Windowsa XP, łamie prawo - twierdzą rosyjskie władze antymonopolowe.

Pozbawianie obywateli możliwości kupna wciąż popularnego systemu łamie prawo antymonopolowe, gdyż zmuszanie ich do zmiany świadczy o wykorzystywaniu dominującej pozycji na rynku - twierdzą służby antymonopolowe.

Oddział Microsoftu w Rosji przekonuje, że nie otrzymał jeszcze żadnej oficjalnej skargi. Zawsze w pełni odpowiadamy na pytania służb antymonopolowych i zamierzamy podtrzymywać tę praktykę w przyszłości - powiedziała Marina Levina, rzecznik rosyjskiego oddziału Micosoftu.

Sprawa ma zostać oficjalnie rozpatrzona 24 lipca.

Zarzuty antymonopolowe to dla Microsoftu żadna nowość. W 2004 roku Komisja Europejska nałożyła na firmę z Redmond karę w wysokości 500 milionów euro za powiązanie Windows Media Playera z systemem operacyjnym. Kara została później powiększona o kolejne 900 milionów za niestosowanie się do wyroku KE, w którym nakazano wprowadzenie do oferty Windowsa bez Media Playera, jednak firma odwołała się od tej decyzji.


Źródło: CNET, Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Rosjatag prawo antymonopolowetag Microsoft
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy