Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rosja blokuje strony krytyków Putina, ale haktywiści nie próżnują

14-03-2014, 14:09

Strony przeciwników Putina zostały zablokowane przez władze Rosji. Oczywiście rosyjskie władze nie uważają tego za formę cenzury...

Rosyjski Roskomnadzor - urząd nadzorujący działalność środków masowego przekazu w Rosji - opublikował komunikat o zablokowaniu stron:

Jak łatwo zauważyć, są to strony niewygodne dla władz w Moskwie. Jest wśród nich strona Gary'ego Kasparowa, znanego szachisty i polityka opozycyjnego. Zablokowano też blog Aleksieja Nawalnego, często opisywanego w DI blogera-opozycjonisty, znanego z ujawniania afer korupcyjnych.

Uwierzysz, że to nie cenzura?

Większość zagranicznych komentatorów uznaje, że blokując te strony dokonano po prostu aktu cenzury. Innego zdania są władze Rosji. Roskomnadzor tłumaczy, że działał na zlecenie Prokuratora Generalnego. Ten z kolei nakazał zablokowanie stron, które rzekomo wzywały do uczestnictwa w nielegalnych wydarzeniach publicznych. Strona Nawalnego ma naruszać postanowienia wyroku dotyczącego obywatela, przeciwko któremu toczy się postępowanie karne.

zdjęcie
Cenzura opowiada nieprawdziwą historię...

Wspomniane strony mają być zablokowane na poziomie dostawców internetu (ISP). Gary Kasparow potwierdził na Twitterze, że niektóre strony są w Rosji niedostępne.

Sonda
Czy wierzysz, że blokowanie stron rosyjskich opozycjonistów nie jest cenzurą?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Cenzura do walki z pedofilią?

Warto w tym miejscu zauważyć, że Rosja wprowadzała przepisy pozwalające na cenzurę pod pretekstem walki z pedofilią. W Polsce też padały pomysły wprowadzania cenzury w takim celu. Oto macie dowód, że takie pomysły nigdy nie są dobre.

Są też doniesienia o atakach DDoS, które według niektórych mediów stanowią odwet za zablokowanie stron opozycjonistów. Zaatakowane zostały strony Kremla (kremlin.ru)  i Centralnego Banku Rosji (cbr.ru). W chwili pisania tego tekstu strony są dostępne. Kreml stwierdził, że miał usterkę techniczną. Bank wydał komunikat potwierdzający, że jego strona była celem ataku.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data