Uniwersalna ładowarka jako wymóg w UE - tylko 12 europosłów było przeciw

14-03-2014, 15:30

W przyszłości uniwersalna ładowarka ma być dostępna do wszystkich telefonów komórkowych sprzedawanych w UE. Stosowny projekt przeszedł przez Parlament Europejski.

Uniwersalna ładowarka do telefonów to coś, czym Komisja Europejska interesuje się od roku 2009. Już dawno udało się doprowadzić do porozumienia producentów w tym zakresie, ale niewiele to zmieniło.

Jak informowaliśmy w ubiegłym roku, Parlament Europejski zaproponował zmiany w prawie, które miałyby zmusić producentów telefonów do stosowania uniwersalnej ładowarki. Kwestia ta została ujęta w przepisach dotyczących wprowadzania na rynek urządzeń radiowych. W grudniu europosłowie osiągnęli w tej sprawie porozumienie z prezydencją litewską.

Uniwersalna ładowarka ma poparcie europosłów

Wczoraj projekt przepisów został przyjęty 550 głosami za, przy 12 głosach przeciw i 8 wstrzymujących się od głosu.

Projekt wprowadza zasadę kompatybilności urządzeń radiowych z uniwersalną ładowarką, jako podstawowy wymóg wprowadzenia tych urządzeń na rynek. To Komisja Europejska będzie decydować, których dokładnie urządzeń wymóg będzie dotyczył.

zdjęcie
Zdj. ładowarek i bałaganu - Shutterstock.com

Ta dyrektywa dotyczy nie tylko ładowarki. Jej celem jest ujednolicenie przepisów państw członkowskich w zakresie wprowadzania na rynek urządzeń radiowych, takich jak telefony komórkowe, piloty do otwierania drzwi w samochodzie, czy modemy. Przepisy mają zapewnić, że nie będzie dochodziło do zakłóceń między tymi urządzeniami, że będą one spełniać wszystkie standardy bezpieczeństwa dla zdrowia itp.

- Unowocześniona dyrektywa dotycząca urządzeń radiowych to bardzo dobre narzędzie, aby przeciwdziałać zakłóceniom między różnymi ich rodzajami. Jestem szczególnie zadowolona z tego, że udało się nam porozumieć w sprawie uniwersalnej ładowarki. To służy interesowi zarówno konsumentów, jak i środowiska, bo położy kres zamieszaniu na rynku ładowarek oraz produkcji 51 tysięcy ton elektromagnetycznych odpadów - powiedziała Barbara Weiler, niemiecka europosłanka odpowiedzialna za sprawozdanie.

Sonda
UE skutecznie zmusi producentów telefonów do uniwersalnej ładowarki?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Co dalej?

Projekt został już nieoficjalnie zatwierdzony przez Radę Unii Europejskiej. Musi być jeszcze oficjalnie zatwierdzony. Kraje członkowskie będą miały dwa lata na dostosowanie prawa do wymogów unijnych, a producenci urządzeń radiowych będą mieli dodatkowy rok na dostosowanie się do nich.

Czytaj także: Darmowe aplikacje nie powinny oferować zakupu - uważa Komisja Europejska


Następny artykuł » zamknij

Warszawskie Dni Informatyki

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy