Rockstar znów ukrywa opcje w grze

04-11-2007, 20:28

Firma Rockstar Games może ponownie mieć problemy z powodu ukrytych elementów w swej grze. Rosyjski programiści odkryli, iż Manhunt 2 w wersji na Playstation Portable wciąż zawiera opcje, które wcześniej były przyczyną zakwalifikowania jej jako produktu "tylko dla dorosłych".

Przed dwoma laty duży skandal wywołał dodatek Hot Coffee, który uruchamiał ukryte w kodzie erotyczne elementy gry Grand Theft Auto: San Andreas. Rockstar Games tłumaczył wówczas, że nie ma ze sprawą nic wspólnego, a możliwość uprawiania seksu przez głównego bohatera gry to sprawka hakerów.

Amerykańska Komisja ds. Oprogramowania (ESRB) ustaliła jednak, że to producent gry umieścił wspomnianą opcję, która stawała się dostępna za sprawą wspomnianego patcha.

Oznaczenie gry zmienione zostało z "M" (od lat 17 lat) na "AO" (tylko dla dorosłych), co doprowadziło do wycofania gry ze sprzedaży przez wielu dystrybutorów w USA. Rockstar musiał przygotować wersję, z której usunięto kontrowersyjną część kodu.

Historia może się powtórzyć w przypadku najnowszej gry Rockstara - Manhunt 2, w której wcielamy się w rolę naukowca-psychopaty, chcącego uciec z zakładu dla obłąkanych. Aby ucieczka się powiodła, musi mordować napotkane na swej drodze osoby, które chcą mu ją uniemożliwić.

Z powodu dużego poziomu brutalności, jakim cechuje się gra, jej sprzedaż została zakazana w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Pierwotna wersja gry otrzymała w USA oznaczenie "AO", co przesądzało o porażce komercyjnej produktu.

W tej sytuacji producent przygotował ocenzurowaną wersję gry, wyrzucając z niej najbardziej brutalne elementy. Spowodowało to co prawda zmianę oznaczenia gry na rynku amerykańskim (gra otrzymała kategorię "M"), nie pozwoliło jednak w dalszym ciągu na dystrybucję produktu na rynku brytyjskim i irlandzkim.

Utrzymanie przez Manhunt 2 "ulgowej" taryfy w USA może być jednak trudne - w internecie pojawił się już patch usuwający cenzurę z wersji dla PSP wraz z instrukcją zastosowania.

Jego użycie nie jest już tak łatwe, jak było to w przypadku "Hot Coffee" (trzeba zmodyfikować obraz całej płyty), w efekcie końcowym użytkownicy zyskują jednak dostęp do wszystkich opcji gry, które oficjalnie zostały wycofane, by móc sprzedawać ją osobom od 17. roku życia.

Komisja ds. Oprogramowania już przy okazji skandalu z "Hot Coffee" wyraźnie zaznaczyła, że nie wystarczy kontrowersyjnych opcji ukryć - muszą one zostać przez producenta całkowicie usunięte z kodu produktu. Wątpliwe więc, aby w tym przypadku ESRB potraktowała stopień skomplikowania procesu modyfikacji za okoliczność łagodzącą.

Nie wiadomo jeszcze, czy zakazaną zawartość Manhunt 2 można znaleźć również w wersjach przeznaczonych dla PS2 i Nintendo Wii. Rockstar Games odmawia jak na razie komentarza w tej sprawie.

Tymczasem programiści z austriackiego oddziału Rockstara, którzy pracowali nad grą od stycznia 2004 do maja 2006, czują się oszukani przez firmę - ich nazwiska nie znalazły się bowiem w informacjach o twórcach umieszczonych w grze. Krótko przed oficjalnym ukończeniem prac nad Manhuntem 2 oddział w Wiedniu został zlikwidowany, a wszyscy tamtejsi pracownicy zwolnieni.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy