Roaming za drogi: co czwarty Polak nie korzysta z komórki za granicą

GazetaPrawna.pl 15-02-2011, 11:02

Co czwarty Polak nie korzysta za granicą ze swojego telefonu komórkowego z obawy przed wysokimi kosztami roamingu - wynika z opublikowanego w poniedziałek Eurobarometru. KE daje do zrozumienia, że na razie podtrzyma odgórne ograniczenie stawek obowiązujące w UE.

Eurobarometr pokazał, że 72 proc. osób podróżujących po UE nadal ogranicza rozmowy telefoniczne w roamingu z powodu wysokich opłat, nawet jeżeli większość wie, że od 2007 r. na skutek narzucenia tzw. eurotaryfy, ceny tych usług spadły.

Jeśli chodzi o Polaków, to 11 proc. nie włącza za granicą swojej komórki, zaś 14 proc. - po prostu zostawia ją w domu. W tak radykalnym dążeniu do uniknięcia kosztów roamingu Polacy nie są odosobnieni - tak samo postępuje jeszcze większy odsetek Bułgarów, Portugalczyków, Węgrów, Austriaków i Niemców (32-26 proc.).

Mieszkańcy UE najbardziej skarżą się na stawki roamingu przesyłu danych, by korzystać z internetu albo poczty elektronicznej. Tylko 19 proc. osób, które korzystają z usług internetowych w swoich telefonach podczas pobytu za granicą, uważa, że koszty transmisji danych w roamingu są uczciwe. Ta usługa wciąż jest mało popularna - korzysta z niej 10 proc. obywateli UE (i taki sam odsetek Polaków).

Badanie przeprowadzono w ub.r. na próbie ponad 26,5 tys. obywateli 27 państw członkowskich posiadających telefon komórkowy i podróżujących po UE w okresie ostatnich pięciu lat. KE zapowiada, że wykorzysta wyniki podczas przeglądu obecnych, obowiązujących do 2012 r. unijnych przepisów dotyczących roamingu, który jest zobowiązana przeprowadzić do czerwca. Wtedy podejmie decyzję, czy podtrzymać ograniczenie stawek. KE przypomina, że celem pozostaje zniwelowanie do 2015 r. różnic między taryfami roamingowymi a taryfami krajowymi i daje do zrozumienia, że wprowadzi limit opłat za roaming korzystania z internetu.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Roaming za drogi: co czwarty Polak nie korzysta z komórki za granicą

PAP

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy