Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Roaming: Ceny spadają od 1 lipca, także za transmisję danych

10-05-2012, 13:14

Od 1 lipca br. unijne regulacje dotyczące roamingu obejmą także opłaty za pobieranie danych. Komisja Europejska szacuje, że przeciętna rodzina zaoszczędzi do 200 euro rocznie na kosztach roamingu, a dla biznesmenów oszczędności mogą sięgać nawet 1 tys. euro.

W Unii Europejskiej od 2007 roku funkcjonują pułapy cenowe, które ograniczają koszty rozmów w roamingu. Potem rozszerzono je na SMS-y, a dziś Komisja Europejska poinformowała, że zostaną one rozszerzone także na usługi dotyczące transmisji danych.

Od 1 lipca maksymalne koszty usług zostaną ograniczone do:

  • 70 eurocentów za 1 megabajt pobranych danych (planowane są dalsze obniżki do 45 euro-centów w 2013 r. i wreszcie do 20 euro-centów od 1 lipca 2014 r);
  • 29 centów za minutę wykonywanej rozmowy (wcześniej 35 centów);
  • 8 centów za minutę rozmowy otrzymywanej;
  • 9 centów za SMS (wcześniej 11 centów).

Do cen należy doliczyć VAT.

Czytaj: Światłowody: UE zbada, czy UKE nie daje TP zbyt dużo swobody

Szczególnie obniżki cen transmisji danych mogą być odczuwalne. W lipcu 2009 roku wynosiły one u wielu operatorów więcej niż 4 euro za megabajt. Komisja Europejska utrzyma też przepisy "przeciwszokowe", tzn. operatorzy będą musieli ostrzegać konsumentów, jeśli kwota ich rachunku za usługi w roamingu przekroczy 50 euro. Klient będzie mógł nadal korzystać z usług, ale dowie się o tym, że trzeba będzie za nie więcej zapłacić.

Warto przypomnieć, że to nie koniec roamingowych działań UE. Komisja Europejska chce, aby konsumenci podróżujący po UE mogli wybierać dostawce roamingu innego niż ich operator, zachowując numer. Taka możliwość ma być dostępna po roku 2014. Komisja wierzy, że konkurencja między dostawcami roamingu najlepiej ureguluje ceny. 

Niezależnie od tego planowane są kolejne obniżki pułapów cenowych. W roku 2014 będziemy płacili maksymalnie 19 centów za minutę wykonywanej rozmowy w roamingu, 5 centów za minutę rozmowy otrzymywanej, 6 centów za SMS-y i 20 centów za megabajt pobranych danych.

Czytaj: UE: Abonenci wybiorą dostawcę roamingu, czyli może być taniej


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska