Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rezerwujesz wakacje? Sprawdź jak nie naciąć się na fałszywą ofertę

21-06-2021, 20:52

Hakerzy czyhają na konsumentów korzystających z rezerwacji wakacji online. W internecie można trafić na oszukańcze serwisy z letnimi ofertami używające nazw znanych firm i biur podróży. Jak uniknąć oszustw rezerwując letnie wakacje?

Obok opisów bardzo często pojawiają się prawdziwe zdjęcia skradzione z oficjalnych stron internetowych. Wstępna lektura fałszywej witryny lub platformy początkowo nie wzbudza żadnych podejrzeń u klienta. Jednak bardziej rozważnych internautów powinny zastanowić niskie ceny za wypoczynek w popularnych miejscach, cieszących się dużym zainteresowaniem wśród turystów. 

Rezerwując letnie wakacje należy uważać na fałszywe e-maile, telefony, nieprawdziwe strony internetowe i posty w mediach społecznościowych reklamujące oferty specjalne i wyszukiwarki - przestrzega Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora Bitdefender w Polsce.

Znaki ostrzegawcze o fałszywych rezerwacjach i ofertach wakacyjnych

Oszuści dysponują szerokim arsenałem środków pozwalających wprowadzić w błąd internautów poszukujących ofert wakacyjnych. Poniżej znajdziesz kilka porad, które mogą uchronić przed rezerwacją na fałszywej witrynie pobytu wakacyjnego. Zachowaj szczególną ostrożność jeśli:

  1. Obiekt wymaga płatności przelewem bankowym - używaj podczas rezerwacji tylko karty kredytowej, aby ułatwić odzyskanie pieniędzy.


  2. Ceny są zbyt dobre, aby były prawdziwe - przed podjęciem decyzji o rezerwacji, sprawdź ceny podobnych ofert w okolicy, w której planujesz się zatrzymać.


  3. Kaucja jest bezzwrotna – wiele fałszywych stron internetowych oferuje jedne z najniższych cen na rynku i prosi o wpłacenie bezzwrotnej kaucji przed przyjazdem. W rzeczywistości nieruchomości nie istnieją, a klienci zostają bez noclegu i pieniędzy.


  4. Zduplikowane oferty dla tej samej nieruchomości znajdują się na wielu stronach internetowych, część z nich zawiera inny opis adresu lub zdjęcia – przed dokonaniem rezerwacji przeprowadź wyszukiwanie w Google i zapoznaj się ze szczegółami nieruchomości, dopasowując obrazy w reklamach do tych na oficjalnej stronie internetowej.


  5. Nie wysłano potwierdzenia rezerwacji, rachunku ani umowy.


  6. Kalendarz dostępności obiektu nie jest aktualizowany po dokonaniu rezerwacji.

Źródło: Bitdefender


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031