Retencja danych kosztuje i wymaga czasu

15-04-2010, 12:04

Operatorzy chcą więcej czasu na przygotowanie się do realizacji przepisów o retencji danych. Poprosiła o to Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), która zwróciła uwagę także na wysokie koszty przedsięwzięcia. Według Izby różni operatorzy zapłacą za retencję od 2,5 do 15 mln zł.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Prezes PIIT Wacław Iszkowski wysłał list do ministra Cezarego Grabarczyka w sprawie retencji danych. Z dokumentem można się zapoznać na stronie PIIT.

Wacław Iszkowski poprosił o zmianę §14 rozporządzenia Ministra z 28 grudnia 2009 w sprawie wykazu danych oraz rodzajów operatorów publicznej sieci telekomunikacyjnej lub dostawców publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych obowiązanych do ich zatrzymywania i przechowywania. Przepis ten mówi, że operatorzy powinni dostosować się do wymagań w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia. To oznacza, że operatorzy powinni się uporać z implementacją warunków rozporządzenia do lipca. 

Zdaniem PIIT operatorzy potrzebują więcej czasu. Wacław Iszkowski poprosił, aby w rozporządzeniu wskazano termin 31 grudnia 2010. W liście czytamy:

Największe problemy wiążą się z realizacją obowiązku uruchomienia usługi (dostępnej jedynie dla służb specjalnych) rejestracji danych dotyczących nieudanych prób połączeń zarówno w aspekcie ekonomicznym j (koszty dodatkowego oprogramowania) jak i organizacyjnym (okres przygotowania, aktywacji i wdrożenia usługi).

Z listu dowiadujemy się również, że na podstawie danych zebranych od operatorów PIIT ocenia koszty implementacji rozporządzenia na miliony złotych - od 2,5 do 15 mln na jednego operatora. Na wprowadzenie tak kosztownych rozwiązań ministerstwo dało od 35 do 45 tygodni.

Wacław Iszkowski zauważył też, że w ocenie skutków regulacji nie oceniono rzetelnie kosztów po stronie operatorów. Ograniczono się jedynie do stwierdzenia, że retencja danych wygeneruje "istotne obciążenia finansowe".

Nie po raz pierwszy zresztą prawodawcy w ogóle nie przeanalizowali związanych z przepisami rozwiązań technicznych i ich kosztów. W uzasadnieniach i ocenach do różnych projektów aktów prawnych mieliśmy już okazję czytać, że koszty "będą istotne" lub "nie będą istotne", ale takie osobiste opinie autorów projektów trudno uznać za wystarczające.

>>> Czytaj: Wszyscy posłowie za wspieraniem usług i sieci telekomunikacyjnych


Źródło: PIIT
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031