Rakieta SpaceX po lądowaniu wygląda... całkiem nieźle! Nie ma dużych zniszczeń

04-01-2016, 14:09

SpaceX opublikowała zdjęcia pierwszego członu rakiety Falcon 9, który w grudniu dokonał historycznego lądowania. Ślady zużycia są widoczne, ale ogólna kondycja rakiety wydaje się niezła.

Miniony 2015 rok owocował w wiele ciekawych wydarzeń kosmicznych, a jednym z nich było pierwsze udane lądowanie rakiety SpaceX. Po raz pierwszy w historii rakieta niosąca ładunek satelitów została wystrzelona w kosmos, a jej pierwszy człon w sposób kontrolowany zszedł na ziemię i wylądował pionowo. Wyglądało to tak. 

Był to nie lada wyczyn, który teoretycznie powinien otworzyć nowy rozdział w podboju kosmosu. Jedną rakietą będzie można latać wielokrotnie, niczym w opowiadaniach Stanisława Lema o pilocie Pirksie. Pytanie tylko, czy rakieta po lądowaniu naprawdę się do czegoś nadaje? Istniały obawy, że ponowne przygotowanie rakiety do lotu może być równie kosztowne jak budowa nowej. Poza tym drogie jest paliwo do rakiet, a przecież takie lądowanie zużywa paliwo.

Zdjęcia po lądowaniu

Wczoraj firma SpaceX opublikowała zdjęcie pierwszego członu rakiety Falcon 9 po wylądowaniu, już w hangarze. Możecie kliknąć na to zdjęcie aby zobaczyć większą wersję. 

Falcon 9 po lądowaniu

Na rakiecie widać ślady niedawnego lotu, sadzę, odpryski, ale jednak całość wygląda nieźle. Dodajmy, że Elon Musk na Twitterze już wcześniej stwierdził, że "nie znaleziono zniszczeń" i rakieta jest "gotowa na ponowne wystrzelenie". 

Niestety nie wiadomo kiedy możemy się spodziewać kolejnego wystrzelenia z lądowaniem. Tak naprawdę nadal nie mamy pewności, czy lądowania są naprawdę opłacalne. 

Na koniec dodajmy, że SpaceX opublikowała wcześniej inne zdjęcie fragmentu rakiety już po lądowaniu. Przedstawia ono samą górną część pierwszego członu. Też można kliknąć by powiększyć. 

Falcon 9 po lądowaniu


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy