Publikowanie nazwisk kontrolerów biletów: GIODO wystąpi o zmianę przepisów

15-01-2015, 14:39

Publikowanie nazwisk kontrolerów biletów było dopuszczalne, ale stanowi zbytnią ingerencję w ich prywatność - uznał Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

Wczoraj Dziennik Internautów informował o opublikowaniu nazwisk i adresów kontrolerów biletów przez warszawski ZTM. 

Tych danych nie opublikowano przypadkowo. ZTM prowadził przetarg na usługi kontroli biletów i opublikował informację o wyborze ofert. ZTM był zdania, że nie tylko mógł, ale nawet musiał opublikować te informacje. Nie zmienia to faktu, że publikowanie tylu danych o kontrolerach wydaje się nie w porządku.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) podjął się przeanalizowania tej sprawy. Dziś poinformował naszą redakcję o zajęciu stanowiska w tej sprawie. 

W związku z upublicznieniem przez ZTM imion, nazwisk i adresów zamieszkania wyłonionych w przetargu kontrolerach uprzejmie informuję, że po wstępnej analizie problemu Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) podjął decyzję, iż wystąpi do ustawodawcy o zmianę obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa. W opinii GIODO pozyskiwanie i gromadzenie przez organizatora przetargu danych osobowych, osób biorących w nim udział, w tym adresu zamieszkania, jest uzasadnione i prawnie dopuszczalne. Jednak podawanie do publicznej wiadomości adresu zamieszkania tych osób stanowi zbytnią ingerencję w prywatność.

Z poważaniem,
Małgorzata Kałużyńska-Jasak Dyrektor Zespołu Rzecznika Prasowego

Dziennik Internautów będzie z zainteresowaniem przyglądał się pracom nad ewentualnymi zmianami przepisów. Więcej na temat tej sprawy w tekście pt. Opublikowano nazwiska i adresy kontrolerów biletów. Wolno tak?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031