Przyspiesz działanie swojej strony WWW

05-06-2009, 18:26

Google Page Speed to narzędzie diagnostyczne dla deweloperów stron internetowych. Ocenia ono szybkość ładowania się strony WWW i podaje sugestie zmian w kodzie, które przyspieszą jej działanie.

Page Speed funkcjonuje jako dodatek do Firefoksa zintegrowany ze znanym już wcześniej Firebugiem.

Po uruchomieniu analizy strony otrzymujemy zestaw wyników sugerujących, co należy zmienić w celu przyspieszenia jej działania. Badany jest na przykład stopień kompresji zawartych na witrynie obrazków i jeśli program oceni, że nadają się one do większego skompresowania, to - nie czekając na decyzję użytkownika  - tworzy od razu gotowy obrazek o mniejszej wadze.

Analizie poddany zostaje zarówno kod HTML, jak i JavaScript oraz arkusze CSS.

Sugestie Page Speed oparte są na tzw. best practices, sprytnych rozwiązaniach wykorzystywanych przez Google oraz inne strony internetowe do optymalizacji kodu.

Best practices opisane przez Google są jednak też sprawą najczęściej komentowaną, gdyż część webmasterów nie do końca zgadza się z nimi, podważając ich słuszność.

Inną rzeczą budzącą lekkie kontrowersje wśród ludzi korzystających już wcześniej z narzędzi tego typu jest fakt, że Page Speed wygląda i działa niemalże identycznie jak YSlow od Yahoo. Podobieństwo to jednak można tłumaczyć tym, że twórca YSlow, Steve Sounders, pracuje obecnie w Google.

Co ciekawe, narzędzie to dostępne jest wyłącznie pod Firefoksa. Deweloperzy z Google nie opracowali póki co odpowiednika Page Speed dla swojej własnej przeglądarki - Chrome.

Page Speed


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag strony WWWtag Page Speedtag optymalizacjatag Google
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy