Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Przetestuj Operę Turbo - kompresję stron na desktopie (wideo)

13-03-2009, 10:59

Usługa Opera Turbo pozwalająca na szybsze ładowanie stron dzięki kompresji została udostępniona do testów. Jak powiedziała Dziennnikowi Internautów Katrin Jaakson z firmy Opera Software, testy te są wstępem do udostępnienia usługi użytkownikom indywidualnym przeglądarki Opera.

Usługa Opera Turbo po raz pierwszy została zaprezentowana w lutym. Dzięki niej w przeglądarkach Opera Desktop, Opera Mobile i in. można korzystać z kompresji pobieranych stron internetowych.

Taka kompresja znacznie przyśpiesza ładowanie się strony i zmniejsza ilość pobieranych danych. Może być przydatna np. w czasie używania laptopa łączącego się z siecią komórkową lub na zatłoczonej sieci Wi-Fi. Kompresja stron sprawdziła się już w produkcie Opera Mini. Co ważne, kompresja nie zmienia układu strony.

Początkowo Opera Turbo miała być dostępna dla producentów sprzętu oraz operatorów sieci komórkowych, którzy chcieli usprawnić obsługę internetu w oferowanych urządzeniach. Teraz Opera Software ruszyła z testami publicznymi. Są one ograniczone czasowo. Ze stron firmy można pobrać testowe buildy dla Windowsa i Maków.

O Operze Turbo rozmawialiśmy z Katrin Jaakson, przedstawicielką Opera Software:

DI: Opera Turbo będzie dostępna dla użytkowników indywidualnych? Jeśli tak, to kiedy?

KJ: To wydanie Opery Turbo przez Opera Labs jest ograniczone w czasie, a komunikaty zwrotne od użytkowników pozwolą nam ustalić, jak postępować dalej z Operą Turbo.

DI: Czy w przyszłości ta funkcjonalność będzie całkowicie niezależna od platformy? Będzie można jej używać na każdym systemie i urządzeniu?

KJ: Obecne wydanie stworzono z myślą o desktopach. Chcemy jednak udostępnić usługę operatorom komórkowym, więc na chwilę obecną nie będziemy decydować o platformach, na których usługa ma być dostępna w przyszłości.

DI: Co z informacjami zbieranymi w czasie kompresowania stron? Osoby ceniące prywatność nie mają się czego bać? Będzie jakiś "raport Opera Turbo", podobnie jak teraz wydajecie raport "State of Mobile Web" na podstawie danych zbieranych przez Opera Mini?

KJ: Prywatność to dla nas główny priorytet. Nawet gdy Turbo jest włączone, szyfrowany ruch nie przechodzi przez nasze serwery kompresji. Oznacza to, że jeśli jesteś na stronie SSL, omijamy ten ruch i pozwalamy Ci komunikować się bezpośrednio ze stroną.

Opera generuje statystyki używania Opera Turbo, ale żadna ze zbieranych informacji nie może być powiązana z konkretnym użytkownikiem. Opera nie zapisuje żadnych prywatnych danych użytkownika.

DI: Macie już jakichś partnerów (operatorów, OEM-ów itd.) deklarujących wykorzystanie Opera Turbo w swoich urządzeniach?

Jest w tej chwili kilku, ale nie możemy jeszcze ujawnić ich nazw. Po prostu (Opera Turbo - red.) to zadziwiająca technologia dla wielu użytkowników sieci mobilnej, właścicieli netbooków i wielu innych, więc nie powinien dziwić fakt, że ISP i operatorzy sieci komórkowych są zainteresowani zwiększeniem możliwości sieci przy jednoczesnym oferowaniu ciekawych usług dla ich własnych klientów.

Osoby zainteresowane Operą Turbą mogą pobrać testowe wydania (linki powyżej), a także obejrzeć film promujący usługę (z polskimi napisami).


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DI24.plOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik