Przepchnięcie CISPA kosztowało 84 mln dolarów. Prywatność jednak ma cenę...

23-04-2013, 11:07

Za kontrowersyjną ustawą CISPA, zagrażającą prywatności internautów, stały dość duże pieniądze - 84 mln dolarów. Może to tłumaczyć, dlaczego kongresmani głosowali za ustawą, pomimo jej dawnej porażki, sprzeciwu internautów oraz groźby prezydenckiego weta.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że kontrowersyjna ustawa CISPA została przyjęta przez amerykańską Izbę Reprezentantów pomimo wielu kontrowersji i groźby prezydenckiego weta. 

CISPA to ustawa, która ma ułatwić walkę z cyberzagrożeniami, m.in. ułatwiając przekazywanie agencjom rządowym informacji o tych zagrożeniach. Niestety ta sama ustawa może znacznie ułatwić przekazywanie rządowi danych o internautach i trudno będzie kontrolować, jak te dane będą wykorzystywane.

Jeszcze gorsze jest to, że CISPA już raz została odrzucona przez senat, pod presją strony społecznej. Mimo to ustawa wróciła w niemal niezmienionej formie, pod tą samą nazwą i jak dotąd przechodzi przez kolejne etapy procesu legislacyjnego. 

Argument za CISPA? 84 mln USD!

CISPA ma wsparcie wielu firm. Swojego czasu nawet Facebook głośno jej bronił. Część tych firm ma obawy przed cyberatakami, takimi jak te, których ofiarą rzekomo padł New York Times. To jednak nie wszystko. Niektóre firmy, jak Facebook czy operatorzy telekomunikacyjni, mogą skorzystać dzięki temu, że CISPA uwolni ich częściowo z odpowiedzialności za dane. Jeśli rząd poprosi o dane internautów, trzeba będzie po prostu je oddać, bez rozterek.

Można się też spotkać z opiniami, że CISPA jest przygotowaniem gruntu pod inne drakońskie ustawy, które zwiększą kontrolę nad przepływem informacji w sieci. Padają porównania do słynnej SOPA, choć można z tym dyskutować. 

Tak czy owak firmy i organizacje branżnowe wyłożyły dużo pieniędzy na kongresmanów, którzy poparli CISPA.

Według niezależnej organizacji MapLight, która zajmuje się śledzeniem przepływu pieniędzy w polityce, kongresmani otrzymali w sumie 84 mln dolarów od organizacji wspierających CISPA. Dla porównania, od organizacji przeciwnych CISPA otrzymali oni 17,7 mln dolarów. Mowa o pieniądzach wyłożonych m.in. na kampanie wyborcze. Szczegóły na stronie Maplight.

zdjęcie
Zdjęcie biznesmena z łapówką z Shutterstock.com

Zmasowany atak 200 lobbystów

Niemal 5-krotnie większe środki od organizacji broniących CISPA mogą tłumaczyć, dlaczego deputowani republikańscy zmienili zdanie co do ustawy. Pieniądze to jednak nie wszystko. Zwolennicy CISPA postarali się również o wywarcie nacisku na polityków w odpowiednim czasie.

Na początku ubiegłego tygodnia, jeszcze przed głosowaniem, firma IBM wysłała do Waszyngtonu 200 swoich przedstawicieli (tak, dwustu), aby namawiali polityków do wspierania CISPA. Efektem tych działań było to, że 36 deputowanych dopisało się do CISPA jako "sponsorzy", czyli politycy oficjalnie wspierający inicjatywę. Przed tą akcją CISPA miała tylko dwóch sponsorów.

Więcej podobieństw do SOPA

Nie jest żadną tajemnicą, że polityka jest wspierana pieniędzmi, a deputowani - głosując - spłacają swoje polityczno-finansowe długi. Dane MapLight mogą jednak dowodzić, że to nie obawy o bezpieczeństwo stoją za CISPA. Po prostu biznes tej ustawy chce.

Sonda
Co Twoim zdaniem miało największe znaczenie dla poparcia CISPA?
  • pieniądze
  • szczera chęć dbania o bezpieczeństwo
  • niepewność/brak wiedzy
  • głębokie zrozumienie tematu
wyniki  komentarze

Tymczasem przeciwnicy CISPA coraz częściej i coraz odważniej sugerują, że jest to ustawa zbliżona naturą do SOPA. Być może jest to zabieg wizerunkowy, bo SOPA kojarzy się wyjątkowo źle. Z drugiej strony, wśród zwolenników CISPA znajdują się wcześniejsi zwolennicy SOPA oraz operatorzy realizujący teraz prawo sześciu ostrzeżeń.

Poza tym odkryto nowe podobieństwo między CISPA i SOPA. Swojego czasu za ustawą SOPA stały podobne pieniądze - 85 mln dolarów. Można się zastanawiać, czy właśnie tyle mają kosztować ustawy zagrażające wolności online?

Czytaj także: Spotify zablokowana w Kongresie. To efekt demonizowania P2PSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.