Przeglądarka blokująca reklamy uruchamia mikropłatności dla wydawców. Idea... bardzo ciekawa

02-09-2016, 14:12

System wynagradzania wydawców stron wbudowany w przeglądarkę? To właśnie ma przeglądarka Brave. System ma być oparty o Bitcoin i choć wydawcy nie będą zadowoleni to trzeba przyznać, że to jest innowacyjne.

W kwietniu tego roku pisaliśmy o przeglądarce Brave, która nie tylko blokuje reklamy ale nawet podmienia je na swoje własne! Przychody z tych podmienionych reklam mają być dzielone według następującego schematu. Wydawcy mają dostać 55% przychodów, a partnerzy reklamowi, twórcy przeglądarki Brave i użytkownicy Brave mają dostać po 15%. 

Ta przeglądarka bardzo zdenerwowała wydawców. Ich zdaniem dostawca przeglądarki uruchomił własny biznes oparty na reklamach, który jednocześnie wykorzystuje treści wydawców. To wydaje się znacznie gorsze niż Adblock, który tylko blokuje reklamy. 

Brave Payments

Mimo to Brave rozwija się dalej. Wczoraj szef projektu Brendan Eich poinformował, że w ramach wydania 0.11.6 udostępniono rozwiązanie Brave Payments. Jest to system mikropłatności oparty na Bitcoin, który ma automatycznie i prywatnie przekazywać środki do wydawców stron przeglądanych przez użytkowników. 

Po raz pierwszy w historii jakaś przeglądarka ma narzędzie do wynagradzania twórców stron! Użytkownicy muszą włączyć Brave Payments w ustawieniach przeglądarki i następnie muszą wypełnić portfel Brave jakimiś środkami. Mogą zdecydować o tym, które strony mają otrzymywać wsparcie lub nie. 

Brave Payments

Brave zapewnia, że cała praca analityczna odbywa się w sposób szanujący prywatność użytkownika. Nikt, nawet Brave, nie powinien połączyć przeglądanych stron z płatnościami.

Brave Payments

Jeśli chodzi o wydawców to muszą być oni zweryfikowani przez Brave aby uzyskać środki. W praktyce ma to wyglądać tak, że jeśli wsparcie dla danej strony wyniesie ponad 10 dolarów, Brave wyśle maila do administratora strony i abonenta domeny. Z tego maila wydawca ma się dowiedzieć co robić dalej. 

Coś ciekawego w tym jest

Wydawcy mogą mieć poważne wątpliwości co do tak ustalanych warunków współpracy. Warto jednak dostrzec jeden jasny przebłysk w tym co robi Brave.

Generalnie ciekawym pomysłem jest stworzenie systemu mikropłatności, który byłby zautomatyzowany na poziomie przeglądarki i wykorzystywałby tani oraz anonimowy sposób przekazywania pieniędzy. Brave twierdzi, że jej osiągnięcia mogą pomóc w rozwinięciu przyjaznego prywatności standardu "web-płatności", w przyszłości niezależnego od przeglądarki. Idea - trzeba to przyznać - jest bardzo ciekawa.  

Czytaj: więcej o blokowaniu reklam w Dzienniku Internautów 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930