Przedsiębiorcy do rządu: Nie zawieszajmy informatyzacji!

20-04-2012, 12:31

Finansowanie ze środków UE 7 projektów związanych z e-administracją stoi pod znakiem zapytania. To efekt ciągłych opóźnień i afer. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Business Centre Club uważają jednak, że rząd nie powinien zawieszać projektów, a problemy ze środkami UE należy potraktować jako przejściowe trudności.

Dziennik Gazeta Prawna przedwczoraj informował, że Polska może stracić blisko 600 mln złotych dotacji z UE. Chodzi o pieniądze na projekty, które wciąż stoją w miejscu i wokół których narastają afery.

Według DGP zagrożone jest finansowanie dla 7 projektów istotnych dla informatyzacji kraju. Dwa z nich dotyczą ochrony zdrowia - platforma medyczna dotycząca gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych oraz platforma udostępniania online przedsiębiorcom usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych. Pięć kolejnych dotyczy sfery administracji i ratownictwa:

  • ePUAP (platforma usług administracji publicznej),
  • pl.ID (elektroniczny dowód osobisty),
  • ogólnopolska sieć teleinformatyczna dla numeru alarmowego 112;
  • centra powiadamiania ratunkowego;
  • platforma komunikacyjna Policji z funkcją dla obywateli i przedsiębiorców.

Dziennik Internautów wspominał już o przesunięciach w projekcie pl.DI oraz o unieważnieniu przetargów związanych z projektem.

Czytaj: Na elektroniczne dowody osobiste jeszcze poczekamy

Problemy, jakie narosły wokół projektów, związane są z podejrzeniem zmowy cenowej pomiędzy oferentami oraz z korupcją. W takich sytuacjach opóźnienia i wstrzymanie finansowania wydają się zrozumiałe. Mimo to organizacja Business Centre Club uważa, że rząd powinien potraktować to jako przejściowe trudności i nie powinien zawieszać projektów.

- Pomimo wszystkich pojawiających się trudności w realizacji projektów w e-administracji, apelujemy do rządu, aby nie zawieszać realizacji wspomnianych projektów. Zrealizowanie, a następnie uruchomienie wspomnianych systemów informatycznych, finansowanych czy to ze środków unijnych czy krajowych, jest sprawą kluczową dla poprawy funkcjonowania państwa polskiego, wręcz racją stanu. Brak wyraźnej poprawy w tej sferze życia publicznego i społecznego nie tylko wpływa na relatywne obniżanie się poziomu życia w Polsce względem innym krajów, ale hamuje wzrost gospodarczy i wpływa negatywnie na konkurencyjność polskiej gospodarki - czytamy w komunikacie BCC.

BCC uważa też, że polskie społeczeństwo jest przygotowane do korzystania z dobrodziejstw społeczeństwa informacyjnego. Potwierdza to choćby popularność mediów społecznościowych w Polsce.

Bez problemu można podać inne przykłady potwierdzające gotowość polskiego społeczeństwa na informatyzację. Polacy chętnie uczestniczyli w spisie powszechnym przez internet i coraz chętniej wysyłają deklaracje podatkowe przez internet. W badaniach opinii społecznych wiele osób deklaruje chęć korzystania z usług e-administracji.

Łatwiej jest jednak powiedzieć "nie zawieszajmy projektów" niż realizować projekty, w których od początku zakładano wykorzystanie środków unijnych. Finansowanie jest zapewnione w Priorytecie 7 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Podpisane obecnie umowy na 27 projektów pozwalają na wykorzystanie 3 mld 483 mln zł środków unijnych, co stanowi 89 proc. wszystkich dostępnych środków na tego typu projekty.

Czytaj: Informatyzacja po polsku na przykładzie elektronicznej rejestracji spółki z o.o.


Źródło: DGP, BCC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy