Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Przedłużone wakacje o 2 tygodnie? Jeśli uwierzysz, słono zapłacisz

21-08-2014, 14:53

Każdy temat mogący zyskać popularność w sieci jest wykorzystywany przez oszustów w celach zarobkowych. Zbliża się rok szkolny, na Facebooku pojawiły się więc fałszywe wiadomości dotyczące rzekomego przedłużenia wakacji o dwa tygodnie.

Przed nową pułapką przygotowaną z myślą o użytkownikach Facebooka ostrzega Komputer Świat, skąd pochodzi widoczny poniżej zrzut ekranu:

Nowa pułapka na użytkowników Facebooka

Zasadzka została skonstruowana tak, by przyciągnąć uwagę jak największej liczby osób. „Wakacje zostaną przedłużone o 2 tygodnie. Oficjalne przemówienie Ministra Edukacji” - taki tytuł bez wątpienia zachęca do kliknięcia. Po kliknięciu użytkownik zostaje przekierowany na stronę z grafiką imitującą kadr z filmu.

Jak zwykle w przypadku podobnych oszustw, dostępu do filmu broni okno, które żąda od użytkownika podania numeru telefonu i przepisania kodu, który zostanie wysłany mu SMS-em. Postąpienie zgodnie z poleceniem aktywuje subskrypcję biuletynu SMS, za który użytkownik będzie płacił z własnej kieszeni do momentu wypisania się z serwisu, co niestety nie jest łatwe.

Dodatkowo na facebookowym profilu nieostrożnego internauty zostanie opublikowana fałszywa wiadomość o przedłużeniu wakacji - w ten sposób pułapka dotrze do kolejnych potencjalnych ofiar. Z tego względu wszystkim, którzy zauważą na profilach swoich znajomych podejrzany link, radzimy jak najszybciej poinformować ich o swoim odkryciu.

Czytaj także: Żerują na śmierci Robina Williamsa. Ostrzeż znajomych z Facebooka


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komputer ŚwiatOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik