Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Prywatność: przeglądarka zostawia "odciski palców"

18-05-2010, 11:24

Informacje, jakie przeglądarki przekazują stronom WWW, mogą mieć charakter unikalny - uważa Electronic Frontier Foundation (EFF), która przeprowadziła badania w tym zakresie. Według fundacji nawet 8 na 10 przeglądarek da się łatwo rozpoznać, co oczywiście nie sprzyja prywatności użytkowników.

Fundacja znana z działań na rzecz ochrony prywatności opublikowała dokument z wynikami eksperymentu przeprowadzonego na ochotnikach odwiedzających stronę http://panopticlick.eff.org.

Wspomniana strona - jak wiele innych witryn - zbierała pozornie niegroźne dane dotyczące odwiedzających, np. informacje o wersjach przeglądarek, o systemach operacyjnych, strefach czasowych, wtyczkach, z jakich korzystają użytkownicy, zainstalowanych czcionkach, rozdzielczości ekranu i in.

Każda z tych danych osobno nie może być uznana za daną zagrażającą prywatności. A wszystkie razem? EFF we wspomnianym raporcie podaje, że 84% konfiguracji ma charakter unikalny, możliwy do zidentyfikowania. Przeglądarki z wtyczkami Flash lub Java są jeszcze łatwiejsze w śledzeniu - 94% z nich ma unikalną konfigurację. Ogółem w eksperymencie uczestniczyło ponad 470 tys. przeglądarek. 

>>> Czytaj: Google: szpiegowaliśmy internautów przypadkiem

- Podjęliśmy środki, aby utrzymać anonimowość uczestników naszego eksperymentu - mówi badacz EFF Peter Eckersley. - W rzeczywistości kilka firm już sprzedaje produkty, które mają korzystać z "odcisków" przeglądarek, aby pomagać stronom WWW w identyfikowaniu użytkowników oraz ich aktywności. Ten eksperyment ma sprawdzić stan rzeczywisty, pokazując, jak potężne są te mechanizmy śledzenia.

Choć niektóre przeglądarki w pewnych konfiguracjach są mniej rozpoznawalne, niż inne, to według EFF trudno jest we własnym zakresie uczynić przeglądarkę całkiem anonimową. Zdaniem fundacji najlepiej byłoby, aby w przeglądarki wbudowano nowe rozwiązania techniczne służące prywatności.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że obecnie proponowane rozwiązania nie zdają egzaminu, gdyż są mało popularne. Przykładowo, badacze EFF byli w stanie łatwo zidentyfikować użytkowników przeglądarki Browzar, która jest nastawiona właśnie na ochronę prywatności.

Zdaniem EFF poza wprowadzeniem środków technicznych należałoby się również zastanowić nad tym, czy nie są potrzebne rozwiązania prawne regulujące przetwarzanie "odcisków" przeglądarek. Obecnie przecież na poważnie dyskutuje się o tym, czy numer IP jest daną osobową.

>>> Czytaj: Ujawnianie adresów IP na stronach - zdania są podzielone


Następny artykuł » zamknij

mBank wprowadza usługę BILIX

Źródło: EFF


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031