Promują legalne pobieranie plików

19-03-2009, 08:21

Europejscy operatorzy postanowili promować serwisy, z których legalnie można pobierać pliki. IFPI chwali inicjatywę, oczekuje jednak bardziej zdecydowanych działań.

Państwa europejskie nie spieszą się z wprowadzaniem u siebie legislacji wymierzonej w osoby nielegalnie pobierające z internetu muzykę czy filmy. ETNO - Europejskie Stowarzyszenie Operatorów Telekomunikacyjnych - uruchomiło z początkiem tygodnia serwis internetowy, z pomocą którego zamierza promować legalne źródła plików oferowane przez swoich członków - największe europejskie telekomy.

Francja, przewodnicząca Unii Europejskiej w drugiej połowie ubiegłego roku, nie zdołała przekonać innych państw członkowskich do swojego stanowiska względem piractwa. Przypomnijmy, że parlament w Paryżu obraduje właśnie nad stosowną ustawą, na mocy której osoby notorycznie pobierające nielegalne pliki z internetu mają być pozbawiane dostępu do niego.

W Europie trwa spór między dostawami internetu a posiadaczami praw autorskich. Ci drudzy forsują rozwiązania, zgodnie z którymi firmy oferujące dostęp do internetu miałyby obowiązek zadbania o to, by z ich sieci nie korzystano w sposób niezgodny z prawem. Telekomy są jednak odmiennego zdania, podkreślając, że każda firma, która czuje się poszkodowana, winna udać się najpierw do sądu i tam uzyskać korzystny dla siebie wyrok. Stąd też operatorzy przeciwni są dokonywaniu zmian w dyrektywach o e-handlu i prawach autorskich.

Michael Bartholomew, dyrektor ETNO, powiedział, że najlepszym sposobem na walkę z nielegalnym pobieraniem plików, jest zwiększanie świadomości internautów co do łamania prawa, a także zwiększanie liczby legalnych serwisów, skąd za darmo bądź odpłatnie można będzie pobierać muzykę czy filmy.

John Kennedy, dyrektor IFPI, wyraził zadowolenie z nowej inicjatywy ETNO. Dodał jednak, że konieczna jest współpraca operatorów telekomunikacyjnych w zakresie walki z piractwem po to, by w ich sieciach zrobić miejsce na legalnie pobierane pliki - podaje serwis PC World.


Źródło: PC WORLD
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag piractwotag muzyka w internecietag IFPI
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy