Producenci sprzętu chcą dyrektywy dotyczącej Copyright Levies

15-02-2007, 13:45

Prezesi największych korporacji komputerowych, pod patronatem EICTA, wystosowali list do Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso. Sygnatariusze listu wyrazili niezadowolenie z wstrzymania prac nad reformą systemu opłat z tytułu praw autorskich, która dotyczyła m. in. kwestii opłat Copyright Levies (CL).

Opłaty CL już od dawna wzbudzają wątpliwości wśród producentów sprzętu i obrońców praw konsumenckich. Opłaty te mają one charakter "podatku" doliczanego do cen różnych urządzeń, począwszy od nagrywarek CD/DVD, poprzez odtwarzacze mp3, skończywszy na skanerach.

W założeniach opłaty CL mają stanowić rekompensatę dla twórców, których utwory są kopiowane. Wysokości opłat CL i urządzenia których one dotyczą, różnią się znacznie w zależności od kraju, co deformuje rynek elektroniki. Ponadto zasięg tych opłat sprawia, że konsumenci są podwójnie lub potrójnie opodatkowani z tytułu tych opłat.

Wielu polityków unijnych uważa, że opłaty CL szkodzą rynkowi i powinny zostać zniesione lub zmniejszone. Plan dyrektywy, która miałaby pozwolić na taki krok, opracował komisarz Charlie McCreevy. Niestety prace nad tą dyrektywą ciągle się opóźniają.

W liście jaki do Przewodniczącego KE wystosowali producenci czytamy m. in., że Komisja Europejska powinna działać na rzecz ustanowienia przejrzystości i sprawności w parametrach, zbieraniu i redystrybucji opłat w całej UE. Zdaniem autorów przemysł europejski jest karany przez nieprzewidywalne otoczenie biznesu w podobno jednym rynku.

Sygnatariusze listu wytknęli Komisji niekonsekwencję wobec wcześniejszych własnych zapewnień o gotowości przedstawienia inicjatywy reform uwzględniającej interesy wszystkich uczestników rynku.

Co ciekawe, problem praw autorskich był nawet zaliczony do grupy dziesięciu kluczowych czynników ograniczających konkurencyjność, zaś Parlament Europejski został oficjalnie poinformowany o zamiarze Komisji zakończenia tych działań do końca 2006 r. Autorzy listu wyrazili chęć spotkania się p. Barroso w celu omówienia problematyki reform systemu opłat z tytułu praw autorskich.

List podpisał prezes EICTA Rudy Provost oraz prezesi i dyrektorzy generalni firm: Dell, Intel, HP, Philips, Matsushita Nokia, Sony i Sony Ericsson.

Źródło: PIIT
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930