Prawie milion osób zaatakowanych przy użyciu fałszywych gier wideo

13-06-2019, 16:24

Badacze zaobserwowali, że cyberprzestępcy wykorzystują rosnące zainteresowanie grami wideo, rozprzestrzeniając szkodliwe oprogramowanie za pośrednictwem fałszywych kopii najpopularniejszych gier. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy zaatakowanych w ten sposób zostało ponad 930 tysięcy użytkowników sieci. Ponad jedna trzecia ataków opierała się na popularności tylko trzech gier.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Obecnie w gry online gra około jedna na dziesięć osób żyjących na tym świecie. Podobnie jak inne rodzaje rozrywki cyfrowej, gry wideo stanowią obszar podatny na nadużycia, takie jak naruszenie praw autorskich czy nielegalne serwisy torrentowe.

Obecnie rosnącym zagrożeniem jest wykorzystywanie popularnych marek gier w celu zamaskowania rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania. Wiele topowych gier wideo jest dostępnych na cyfrowych platformach dystrybucji, a te nie zawsze potrafią rozpoznać, czy przesyłane do nich pliki oprogramowania stanowią legalne pliki gier, czy zamaskowane szkodliwe programy.

Badacze z firmy Kaspersky postanowili przyjrzeć się dokładnie zainfekowanym plikom wykrytym w 2018 r. oraz w pierwszej połowie 2019 r. Na czele listy gier najczęściej wykorzystywanych przez cyberprzestępców znalazł się „Minecraft”. Szkodliwe oprogramowanie podszywające się pod tę grę stanowiło około 30% ataków, których celem było ponad 310 tysięcy użytkowników. Na drugim miejscu uplasowała się gra „GTA V”, która została wykorzystana do zaatakowania ponad 112 tysięcy użytkowników. Trzecia lokata przypadła grze „Sims 4” (niemal 105 tysięcy zaatakowanych).

Według badaczy przestępcy próbowali również podstępnie nakłonić użytkowników do pobrania szkodliwych plików podszywających się pod gry, które nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży. Wykryto fałszywe wersje co najmniej 10 gier przed ich oficjalną premierą, przy czym w 80% przypadków cyberprzestępcy wykorzystywali takie tytuły jak „FIFA 20”, „Borderlands 3” oraz „Elder Scrolls 6”.

Porady bezpieczeństwa

Specjaliści zalecają podjęcie następujących działań, aby nie paść ofiarą szkodliwych programów podszywających się pod gry wideo:

  • Korzystaj tylko z legalnych serwisów o ugruntowanej reputacji.
  • Zwracaj szczególną uwagę na autentyczność stron internetowych. Nie korzystaj ze stron umożliwiających pobieranie gier online, jeśli nie masz pewności, że są legalne, a ich adres nie rozpoczyna się od „https”. Zanim rozpoczniesz pobieranie, potwierdź autentyczność strony, dokładnie sprawdzając format adresu URL lub pisownię nazwy firmy.
  • Nie klikaj podejrzanych odsyłaczy — np. takich, które obiecują możliwość zagrania w grę przed premierą lub oferują za darmo coś, co standardowo jest płatne.
  • Korzystaj z rozwiązania zabezpieczającego które zapewnia wszechstronną ochronę przed szerokim wachlarzem cyberzagrożeń.

Źródło: Kaspersky


Źródło: materiał nadesłany do redakcji


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.