Pracownicy nie mają oporów przed kradzieżą poufnych danych firmy

01-12-2009, 21:54

Wyniesienie danych z firmy jest łatwe – tak twierdzi 60 proc. pracowników, którzy wzięli udział w badaniu Cyber-Ark. Co ciekawe, co czwarty respondent deklaruje gotowość do takiego działania.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Z badania przeprowadzonego na zlecenie Cyber-Ark Software wynika, że pracownicy nie mają zbyt dużych oporów przed wynoszeniem poufnych danych ze swojego miejsca pracy. Spośród 300 przebadanych pracowników biurowych aż 41 proc. wyniosło dane ze swojego poprzedniego miejsca pracy, a co czwarty pracownik zrobiłby to bez większych oporów, aby pomóc znaleźć pracę bliskim.

Co ciekawe, 85 proc. respondentów zdaje sobie sprawę, że takie działanie jest nielegalne, ale tylko 40 proc. boi się utraty pracy w związku z takim działaniem. Jednocześnie 60 proc. przepytanych twierdzi, że wyniesienie danych z firmy jest łatwe, podając za przykład kartę pamięci, pendrive, e-mail czy wydrukowane kartki papieru.

>> Czytaj też: Kradzież danych - bilion dolarów strat

Co czwarty respondent, gdyby stracił dziś pracę, zabrałby ze sobą poufne dane, niewiele mniej (24 proc.) zrobiłoby tak, gdyby pojawiły się plotki o zwolnieniu. Spośród nich ponad połowa ukradłaby dane, nie planując ich wykorzystania w najbliższym czasie („na wszelki wypadek”), natomiast 28 proc. użyłoby ich jako narzędzie do negocjacji w sprawie nowej pracy, a również 28 proc. jako narzędzia w nowym miejscu zatrudnienia.

23 proc. deklarujących gotowość do wynoszenia danych zabrałoby przede wszystkim informacje dotyczące kontaktów i klientów, następne w kolejności są hasła dostępu (11 proc.).

>> czytaj też: Co trzeci administrator przegląda poufne dane


Źródło: Cyber-Ark software


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag pracownicytag kradzież danychtag Cyber-Arktag badania
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.