Praca zdalna ze zwrotem kosztów? Projekt ustawy trafił do konsultacji

21-05-2021, 19:14

Katalog kosztów, jakie będzie musiał zwracać pracodawca, rezygnacja z obowiązku ubezpieczenia sprzętu przez pracodawcę, a także możliwość przeprowadzenia kontroli bez zgody pracownika i pracy zdalnej okazjonalnie - to niektóre z propozycji rządu - podaje Prawo.pl. Eksperci, choć z zastrzeżeniami, pozytywnie oceniają przedstawiony projekt.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Takie rozwiązania przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii projekt ustawy dotyczący m.in. pracy zdalnej. W środę został on skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Jak podaje Prawo.pl, zaproponowana przez MRPiT definicja pracy zdalnej została ustalona z pracodawcami i związkowcami. Pracą zdalną ma być praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

„Dobrze się stało, że definicja została uzgodniona dwustronnie, czyli przez związki zawodowe i pracodawców oraz to, że pracownik w uzgodnieniu z pracodawcą będzie wskazywał miejsce jej wykonywania” - uważa Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP, cytowana przez Prawo.pl. „To może zapobiec wielu sytuacjom, kiedy pracodawcy mogą być negatywnie zaskakiwani, np. wyjazdom pracowników za granicę” - dodaje.

Siemienkiewicz wskazuje, że z projektu usunięto przepis o ubezpieczeniu sprzętu przez pracodawcę. Jej zdaniem jest to zasadne, bo pracownik odpowiada za powierzone mienie, nie ma więc powodu, aby pracodawca ponosił jeszcze koszty ubezpieczenia.

Robert Lisicki, dyrektor Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan pozytywnie ocenia kwestię zamkniętego katalogu kosztów, które mogą być rozszerzone ewentualnie w porozumieniu lub w regulaminie pracy.

W opinii Adriana Prusika, radcy prawnego, wspólnika w kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, słabym punktem projektu jest sformalizowanie wdrożenia pracy zdalnej i zmniejszenie do 12 liczby dni, podczas których w ciągu roku byłaby dopuszczalna praca okazjonalna.

„W nowych uregulowaniach Kodeksu pracy dotyczących pracy zdalnej skorzystano z rozwiązań wprowadzonych w celu przeciwdziałania COVID-19 oraz funkcjonujących już od wielu lat unormowań związanych z telepracą” - podkreśla z kolei prof. Iwona Sierocka z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

Więcej na prawo.pl >>


Źródło: PAP MediaRoom


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag ustawytag projekt ustawytag praca zdalnatag konsultacje
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.