Pozbądź się "zespołowych" haseł! Ich odgadnięcie to dla speca łatwizna

24-04-2019, 19:32

Jak wynika z analiz National Cyber ​​Security Center, do najczęściej wykorzystywanych przez użytkowników haseł należą kombinacje: „123456”, „qwerty” oraz „password”. Na szczycie listy znalazły się również nazwy popularnych zespołów rockowych i metalowych takich jak Blink 182, Metallica, czy Slipknot. Eksperci ostrzegają przed korzystaniem ze słabych haseł oraz przypominają, w jaki sposób generować oraz chronić dane logowania.

Wnioski z badań przeprowadzonych przez National Cyber Security Center, brytyjskiej agencji zajmującej się cyberbezpieczeństwem, mogą dać do myślenia każdemu z nas. Jak się okazuje, po przeanalizowaniu milionów zhakowanych na całym świecie haseł, użytkownicy Internetu najczęściej stosowali kombinacje cyfr oraz liter – „123456” (ponad 23 miliony włamań), „qwerty” oraz „password” (po 3 miliony włamań). Wśród zespołów, które przodowały w rankingu był rockowy band Blink 182, a postaci fikcyjnych – Superman. Na szczycie listy znalazły się również imiona: Ashley, Michael, Daniel, Jessica, Charlie, a także nazwy drużyn sportowych tj. Liverpool, Chelsea, Arsenal i Manchester United.

Większość portali lub serwisów pocztowych stara się edukować użytkowników nakazując im korzystanie z niepowtarzalnych haseł oraz pokazując im ich „siłę”. Często narzuca im wykorzystywanie dużych liter, liczb oraz znaków specjalnych. Jednak nie wszystkie portale oraz banki posiadają dodatkowe zabezpieczenia. Aby uniknąć kradzieży danych logowania, ekspert radzi skorzystać z serwisu I have been Pwned. Za jego pomocą internauta może sprawdzić, czy jego hasło zostało kiedykolwiek złamane. Jeśli strona zweryfikuje hasło pozytywnie, należy natychmiast zmienić stare hasło i stworzyć nowe – mocne i niepowtarzalne, najlepiej za pomocą menedżera haseł.

Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET, zauważa, że taki program nie tylko potrafi wygenerować skomplikowane, trudne do odgadnięcia hasła, ale również jest w stanie w bezpieczny sposób je przechowywać. Warto podkreślić, że niektóre antywirusy mają funkcję menedżera haseł, ponadto potrafią chronić użytkowników przed działaniem keyloggerów – programów, które wychwytują wpisywane w przeglądarkę dane. Dzięki takim zabezpieczeniom jesteśmy w stanie chronić nasze dane logowania i korzystać z Internetu w sposób bezpieczny.

Źródło: ESET


Następny artykuł » zamknij

Uber przeszkoli kierowców

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy