Powstanie ogólnoeuropejska organizacja zarządzająca prawami autorskimi?

PAP 20-07-2011, 13:53

Utworzenie organizacji kontrolującej rozpowszechnianie utworów audiowizualnych online na rynku europejskim to jedna z propozycji ekspertów, którzy dyskutowali o prawach autorskich w internecie na konferencji "Kompetencje w kulturze".

Konferencję zorganizowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Podstawą wtorkowej debaty stała się Zielona Karta, którą 13 lipca opublikowała Komisja Europejska.

W dokumencie, zaprezentowanym na konferencji przez Silke von Lewinski, specjalistkę z niemieckiego Towarzystwa Wspierania Nauki im. Maxa Plancka, znalazły się m.in. propozycje dotyczące utworzenia jednolitego prawa regulującego rozpowszechnianie utworów audiowizualnych w internecie, które uwzględniałoby modele obowiązujące w państwach członkowskich. Jednym z możliwych rozwiązań problemu wynagradzania twórców dystrybuowanych online filmów czy muzyki, zaproponowanych w Zielonej Karcie, jest utworzenie organizacji zarządzającej prawami autorskimi na szczeblu ogólnoeuropejskim.

>> Czytaj także: Użytkownicy będą mieli wpływ na tabele wynagrodzeń twórców i artystów

Cecile Despringre z Societe des Auteurs Audiovisuels podczas spotkania postulowała, aby nowe mechanizmy skupiały się przede wszystkim na zagwarantowaniu otrzymywania przez twórców odpowiednich wynagrodzeń, zapewnieniu im korzyści proporcjonalnych do wykorzystania ich utworów online. Według niej równowaga pomiędzy oczekiwaniami internautów, producentów i artystów-wykonawców jest niezwykle trudna do osiągnięcia. W najgorszej sytuacji znajdują się twórcy, którzy często tracą kontrolę nad tym, jak ich dzieła funkcjonują w sieci.

Z kolei Krzysztof Lewandowski, prawnik ze Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, powiedział PAP, że organizacje zajmujące się zarządzaniem prawami autorskimi od wielu lat istnieją na terenie poszczególnych państw członkowskich i dobrze sobie radzą z egzekwowaniem praw autorskich. Jego zdaniem przejęcie prawa do licencjonowania utworów audiowizualnych w internecie przez ogólnoeuropejską organizację nie jest dobrym pomysłem. Długie okresy przepływu wynagrodzeń i szczególny nadzór nad taką organizacją - jak ocenił Lewandowski - nie ułatwiłyby twórcom otrzymywania należnych wynagrodzeń.

>> Czytaj także: Sąd: zmowa ZAiKS i SFP ograniczała konkurencję

Więcej nt. konferencji można dowiedzieć się na stronie www.competencesinculture.pl


Źródło: PAP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031