Portugalski rząd blokuje strony za linkowanie do pirackich plików

17-08-2009, 21:24

28 stron linkujących do plików z zawartością chronioną prawami autorskimi zostało zablokowanych na prośbę portugalskiej organizacji antypirackiej - MAPiNET. Jak widać, idea wolnego dzielenia się plikami w sieci trafiła na celownik antypiratów w kolejnym europejskim kraju.

Ministerstwo Kultury w Portugalii wystosowało do jednego z największych krajowych dostawców internetu - Sapo - prośbę o zablokowanie dostępu do "pirackich stron internetowych", których lista została sporządzona przez MAPiNET, aktywną organizację antypiracką.

Jak wynika z zapisu w portugalskim prawie, w tym kraju dozwolone jest zamykanie stron, które zawierają linki do materiału chronionego prawami autorskimi, stąd też prośba Ministerstwa Kultury jest według przedstawicieli rządu uzasadniona.

Co ciekawe, lista sporządzona przez MAPiNET nie zawiera żadnych serwisów z plikami torrent, a jedynie relatywnie niewielkie witryny, często blogi, linkujące do plików hostowanych na stronach typu rapidshare. Jak podaje serwis informacyjny SIC w artykule PT notificada para remover sites piratas, Sapo nie jest pierwszym ISP, który został poproszony o zablokowanie dostępu do pirackich stron.

Witryna MAPiNET jest w chwili obecnej niedostępna. Z powodu ataku każda próba wejścia na stronę www.mapinet.org kończy się automatycznym przekierowaniem na losową stronę z torrentami.


Źródło: SIC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy