Porównywarka produktów od Federacji Konsumentów

26-09-2007, 14:45

Federacja Konsumentów pracuje nad Infoteką - specyficzną porównywarką produktów. W przeciwieństwie do komercyjnych serwisów tego typu Infoteka ma porównywać nie ceny, a parametry techniczne produktów.

Obecnie w Infotece znajduje się kilkaset produktów z branż AGD, RTV i komputerowej.

W trakcie przeszukiwania poszczególnych kategorii można wprowadzić olbrzymią liczbę parametrów, co z jednej strony czyni wyniki bardzo dokładnymi, z drugiej jednak znacząco utrudnia obsługę. Sama nawigacja też jest dość trudna. Jednak zanim ktoś całkowicie zrezygnuje z korzystania z Infoteki, należy zaznaczyć, iż jest to dopiero jej wstępna forma, która będzie się zmieniać na bardziej przyjazną internaucie.

Jak mówi zajmujący się projektem Adam Amborski, wprowadzając olbrzymią ilość kryteriów wyszukiwania Federacja chciała zwrócić uwagę konsumentów na parametry, które choć często pomijane w trakcie decyzji o zakupie, okazują się zwykle istotne dopiero w trakcie użytkowania.

Na stronach Infoteki znajdują się ponadto artykuły poradnikowe dotyczące zakupów towarów określonego typu.

Wkrótce mają zostać podjęte prace mające na celu znalezienie kompromisu pomiędzy dokładnością wyszukiwania, a wygodą korzystania z porównywarki. Efektów można się spodziewać nie później niż w ciągu miesiąca.

Co istotne - docelowo porównywarka ma zawierać również warunki gwarancji poszczególnych produktów. Niestety, na razie dane te widnieją tylko przy niektórych towarach. Wynika to z faktu, iż wielu producentów oraz dystrybutorów albo zignorowało prośbę Federacji Konsumentów o udostępnienie tych danych, albo udzieliły odpowiedzi wymijającej (np. tłumacząc, że są w trakcie opracowywania nowej wersji warunków gwarancyjnych).

Pozostaje jednak nadzieja, że w końcu wezmą przykład z producentów, którzy swoich gwarancji się nie powstydzili. Brak informacji o warunkach gwarancji może podziałać także na niekorzyść producentów - wywołać zrozumiałe podejrzenia u konsumentów korzystających z Infoteki, co do jakości oferowanych przez te firmy produktów.

W trakcie tworzenia porównywarki Federacja Konsumentów współpracowała z CECED Polska (członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów AGD) oraz z Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT).

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag reklamacjetag porównywarkitag parametrytag gwarancje
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy