Porada: Co to jest botnet i dlaczego należy zachować ostrożność?

Trend Micro 21-02-2009, 13:10

Botnet to grupa komputerów zainfekowanych przez boty, czyli szkodliwe programy, które umożliwiają zdalne kontrolowanie komputera nieświadomej ofiary. Komputer zaatakowany w ten sposób bywa często nazywany zombie, ponieważ - podobnie jak zombie w filmach grozy - jest pod kontrolą kogoś innego.

W tym przypadku ten ktoś - czyli cyberprzestępca, który zarządza bonetem - nazywa się właścicielem botów (ang. bot herder).

Botnety są ważnym narzędziem w rękach cyberprzestępców, wykorzystywanym głównie do rozsyłania ogromnych ilości spamu. Właściciele botów często wynajmują swoje botnety innym przestępcom, którzy rozsyłają spam, na przykład w postaci wiadomości reklamujących podróbki leków lub zachęcających do kliknięcia jakiegoś łącza i pobrania w ten sposób programu do kradzieży danych albo programu szpiegującego. Właściciele botów powiększają swoje botnety, rozsyłając spam ze szkodliwymi załącznikami i łączami, przez które pobierane są programy tworzące nowe boty.

Aktualnie największe botnety to Storm, Rustock, Sribi, Kraken, Mega-D i Bobax. Ich sieci obejmują wiele tysięcy aktywnych botów.

Dlaczego należy zachować ostrożność?

Jeżeli nie chcesz stracić swoich danych osobowych lub oszczędności, uważaj. Jeżeli nie masz pewności, czy twój komputer nie stał się częścią botnetu, możesz to sprawdzić, np. za pomocą bezpłatnego narzędzia RUBotted (dla Windows) firmy Trend Micro, które monitoruje komputer pod kątem aktywności botów.

Zagrożenie dotyczy zarówno użytkowników indywidualnych, jak i firm, warto więc przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności przez wdrożenie zabezpieczeń online, które chronią przed:

  1. otrzymywaniem spamu w postaci poczty elektronicznej,
  2. kliknięciem niebezpiecznych adresów URL w wiadomościach rozsyłanych jako spam,
  3. pobraniem szkodliwego oprogramowania, na przykład koni trojańskich lub programów szpiegujących.

 

Poradę dla Czytelników Dziennika Internautów przygotowała firma Trend Micro, producent technologii do zabezpieczenia wymiany informacji cyfrowej przez przedsiębiorstwa i użytkowników indywidualnych.


Źródło: Trend Micro
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag poradytag botnet
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031