Ponad połowa oprogramowania w Polsce to pirackie kopie

13-05-2011, 07:51

Nawet Luksemburg ma problem z piractwem, ale dużo mniejszy niż Polska, gdzie wartość pirackiego oprogramowania jest większa o 522 mln dolarów. Nasz kraj nie wypada jednak najgorzej, bo zajmujemy piąte miejsce od końca, a wartość pirackiego oprogramowania we Francji i Niemczech jest kilkukrotnie wyższa niż w Polsce.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Sonda
Czy twoja firma korzysta z pirackiego oprogramowania?
  • tak
  • nie
  • nie mam takiej wiedzy
wyniki  komentarze

Według badania IDC na zlecenie BSA wśród 27 krajów Unii Europejskiej Polska zajęła ponownie piąte miejsce od końca z wynikiem skali piractwa na poziomie 54% i wartością nielegalnych kopii oprogramowania w wysokości 533 mln dolarów. Krajami o wyższej skali piractwa w Unii Europejskiej okazały się jedynie: Łotwa 56%, Grecja 59%, Rumunia 64% i Bułgaria 65%. Krajami o najniższej skali oprogramowania naruszającego prawa autorskie w Unii Europejskiej są: Luksemburg 20%, Austria 24% oraz Belgia, Finlandia i Szwecja 25%.

>> Czytaj też: Wyciek: Przemysł prosi o bezmyślne podpisanie ACTA

Pod względem wartości pirackiego oprogramowania niechlubne pierwsze miejsce można przypisać Francji (2,5 mld dol.), drugie Niemcom (2,09 mld dol.), kolejne Włochom (1,87 mld dol.) i Wielkiej Brytanii (1,84 mld dol.). Najmniejszą wartość zanotowano na Malcie, bo tylko 6 mln dolarów przy dość wysokiej skali piractwa (43%). W przedstawionych wartościach duże znaczenie ma populacja i zaawansowanie technologiczne społeczeństwa w danych krajach.

Porównując wyniki do 2009 roku, można zauważyć, że w Polsce nic się zmieniło. Nadal skala piractwa jest na tym samym poziomie.

Wyniki skali piractwa i wartości nielegalnego oprogramowania w UE w 2010 roku
fot. BSA - Wyniki skali piractwa i wartości nielegalnego oprogramowania w UE w 2010 roku
Z raportu wynika też, że wartość pirackiego oprogramowania w Unii Europejskiej w 2010 roku wyniosła ponad 13 mld dolarów, a na świecie - 59 mld dolarów, co stanowi dwukrotność wyniku z 2003 roku, kiedy po raz pierwszy przeprowadzano badanie dla BSA.

>> Czytaj też: Kontrola skarbowa bierze się za legalność oprogramowania

Według autorów raportu wschodzące gospodarki stały się siłą napędową piractwa komputerowego. Jego skala w krajach rozwijających się jest średnio 2,5 raza wyższa niż w krajach rozwiniętych, a wartość pirackiego oprogramowania (31,9 mld dolarów) stanowi więcej niż połowę wartości nielegalnego oprogramowania na całym świecie.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.