Polskie Badania Internetu rozszerzą się o pięć nowych spółek

05-07-2011, 10:55

Po trwających ponad rok przygotowaniach Polskie Badania Internetu rozszerzają grono wspólników o pięć spółek: GG Network, MURATOR, Polskapresse, Redefine oraz Ringier Axel Springer Polska. Cały proces zostanie sfinalizowany do końca sierpnia 2011 roku.

Sonda
Czy nowi wspólnicy w PBI zrewolucjonizują badania internetu w Polsce?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Dotychczas spółka PBI miała czterech wspólników: Agora, Interia, Onet oraz Wirtualna Polska, posiadających taką samą liczbę udziałów. Spośród nowo przystępujących GG Network obejmie pakiet udziałów w PBI tej samej wielkości, co starzy wspólnicy, natomiast czwórka pozostałych otrzyma udziały w wysokości 1/3 udziału należącego do dotychczasowych wspólników. Oznacza to, że dotychczasowi wspólnicy oraz GG Network będą mieli po 15,8% udziałów każdy, a pozostali nowi wspólnicy po 5,3% udziałów.

Rozmowy o rozszerzeniu liczby udziałowców PBI rozpoczęły się w marcu 2010 podczas inauguracji konsultacji branżowych przez pięciu wspólników PBI. Wśród udziałowców była wówczas Presspublika, która opuściła PBI w czerwcu zeszłego roku. Wspólnicy PBI sformułowali zasady rozszerzania PBI i zaprosili do rozmów kilkanaście podmiotów gotowych długoterminowo uczestniczyć w rozwoju oraz utrzymaniu badania internetu w Polsce.

>> Czytaj też: Badanie marzeń - jaki będzie nowy Megapanel opowiada Andrzej Garapich (wideo)

Jednym z kluczowych warunków przystąpienia do PBI był co najmniej 20-procentowy zasięg serwisów należących bezpośrednio do potencjalnego wspólnika PBI. Do rozmów o przyszłym kształcie PBI przystąpiło dziesięć podmiotów. Trwające prawie rok rozmowy dotyczące rozszerzenia grona wspólników zakończyły się wiosną tego roku. W ich toku z deklaracji przystąpienia do PBI wycofało się pięć spółek.

- Cieszę się, że proces rozszerzenia PBI zakończył się sukcesem. Szczególnie ważne, że spośród nowych wspólników PBI znajdują się zarówno podmioty zakorzenione w tradycyjnych mediach, rozumiejące istotę standardu badania mediowego, przedstawicieli dynamicznie rozwijającej się telewizji interaktywnej, jak i biznesów, które od samego początku powstawały jako przedsięwzięcia internetowe. To pozwoli nam lepiej zrozumieć różne potrzeby i punkty widzenia podczas budowy nowego standardu badania internetu w Polsce – komentuje Andrzej Garapich, Prezes PBI.

Zgodnie z zapowiedziami PBI dopuszcza zarówno reorganizację obecnego badania, jak i ogłoszenie przetargu na nowe badanie. Ostateczna decyzja na ten temat zostanie podjęta w poszerzonym gronie wspólników.

Ostatecznie powiększenie grona wspólników zostanie potwierdzone do końca sierpnia 2011 na Zgromadzeniu Wspólników PBI, a następnie zarejestrowane przez sąd. Cały proces powinien zakończyć się przed końcem wakacji. Wówczas rozszerzone PBI skoncentruje się na budowie nowego standardu badania sieci w Polsce. Do grona nowych i starych wspólników PBI należeć będzie także decyzja, czy proces rozszerzania uznać za zamknięty, czy też zaprosić do ich grona nowe podmioty.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy