Polski syntezator mowy znów odnosi sukces

10-09-2007, 15:19

Polski syntezator mowy IVONA, uzyskał jedną z dwóch najlepszych ocen jakości w konkursie Blizzard Challenge 2007. Godny odnotowania jest nie tylko sukces polskiego produktu, ale również skok do przodu w dziedzinie syntezy mowy, jaki nastąpił w ciągu roku.

Blizzard Challenge to najbardziej prestiżowy konkurs w branży syntezatorów mowy. Tegoroczną, trzecią edycję konkursu zorganizował University of Edinburgh. Udział wzięło 16 grup badawczych z ośrodków naukowych i centrów badawczo-rozwojowych firm, które zajmują się syntezą ludzkiej mowy.

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrania głosu lektora, który miał posłużyć do stworzenia jego sztucznego odpowiednika. W ciągu 1 miesiąca wszyscy mieli opracować syntezator mówiący takim samym głosem, jak lektor. Po stworzeniu syntezatora, uczestnicy Blizzard Challenge 2007 otrzymali kilkaset zdań, które musieli odczytać sztucznym głosem.

Przetworzony i odczytany tekst został odesłany do organizatorów konkursu, którzy oddali go do oceny ekspertom, grupie studentów brytyjskich i amerykańskich, a także internautom. Po podliczeniu ocen okazało się, że pośród najlepiej ocenionych sztucznych głosów znalazła się IVONA. Uzyskała ona średnią ocenę 3,9 punktów na 5 możliwych do zdobycia. Autentyczny głos lektora uzyskał wynik 4,7 punktów. Zbliżony rezultat do IVONY uzyskał tylko jeden inny syntezator mowy.

Organizatorzy konkursu zauważają, że coraz trudniej odróżnić głos prawdziwy i stworzony w sposób sztuczny. Widać choćby po IVONIE. W 2006 roku uzyskała ona wynik 3,6, co było najlepszą oceną w konkursie, a w tym roku poprawiła się o 0,3 punkta. Podobnie inni uczestnicy konkursu poprawili swoje ubiegłoroczne wyniki.

Firma IVO Software, która stworzyła syntezator IVONA działa na rynku od 2001 roku. Firma prowadzi własne badania naukowe w tym obszarze oraz korzysta z osiągnięć światowych ośrodków akademickich.

Źródło: IVO Software
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy