Polski procesor finalistą nagrody European Business Award

31-05-2012, 13:55

Bytomskie laboratoria projektowe Digital Core Design zostały polskim finalistą konkursu European Business Award w kategorii Innowacje. Rodzime zakłady rozwijają najszybszy na świecie procesor z rodziny 8051.

Digital Core Design jest nie tylko jedyną firmą z Polski, ale też jedyną firmą ze wszystkich zgłoszonych w Europie, która zajmuje się projektowaniem specjalizowanych układów scalonych. Z głównymi projektantami procesorów 8051 polskiego przedsiębiorstwa rozmawialiśmy niedawno w Dzienniku Internautów.

Czytaj także: Intel i AMD za drogie, by konkurować z ARM

Uznanie w konkursie zyskał procesor DQ80251, najszybszy na świecie układ z rodziny 8051. Przypomnijmy, że podzespoły takie nie są stosowane w komputerach PC, za to można je odnaleźć np. w superszybkich pociągach, samolotach zwiadowczych bądź po prostu telewizorach czy zabawkach.

- Jest mi niezmiernie miło, że opracowany przez naszą firmę procesor został wybrany spośród ponad tysiąca innych projektów zgłoszonych do konkursu - mówi Jacek Hanke, prezes Digital Core Design. Zaprezentowany na początku tego roku procesor z Bytomia jest ponad 50-krotnie bardziej wydajny (56,8 Dhrystone Speed) od standardu 8051 stworzonego przez firmę Intel.

Jak dodaje Hanke, oprócz szybszego wykonywania większej liczby operacji, polski układ wykorzystuje również mniej energii, co ma bardzo istotne znaczenie przy konstruowaniu przenośnych gadżetów. Firmy biorące udział w konkursie European Business Awards zatrudniają w sumie ponad 2,7 milionów osób na całym kontynencie.

Czytaj także: Polskie procesory w superszybkich pociągach i samolotach zwiadowczych


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy