Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polski dostawca energii ostrzega przed próbami phishingu

24-01-2019, 20:28

Grupa Energa informuje o  próbach oszustwa typu phishing. W ostatnim czasie odnotowano przypadki podszywania się w e-mailach pod ową spółkę energetyczną. Otwieranie przesyłanych przez oszustów załączników, mogło doprowadzić do dużych strat.

Phishing polega na podszywaniu się przez oszustów internetowych pod inne osoby lub instytucje. Zazwyczaj kradną oni w tym celu autentyczne logotypy firm, naśladują właściwy im styl korespondencji handlowej, a także umieszczają prawdziwe nazwiska osób pracujących w danej firmie. Przygotowują dzięki temu wiadomości e-mail łudząco podobne do prawdziwych. Przesyłane w nich łącza do stron WWW oraz załączniki po uruchomieniu mogą jednak doprowadzić do poważnych strat. Grożą zarówno zainfekowaniem naszych komputerów i urządzeń mobilnych szkodliwym oprogramowaniem, jak też wykradzeniem danych, nierzadko wrażliwych. 

W przypadku podszywania się pod Grupę Energa, odbiorcy sfałszowanych wiadomości otrzymują nieprawdziwą informację dotyczącą rzekomego potwierdzenia przelewu za zakup energii na znaczną kwotę. 

Spółka apeluje o zachowanie najwyższej ostrożności podczas otrzymywania korespondencji mailowej. Należy z uwagą weryfikować, z jakiego adresu została wysłana wiadomość oraz nie korzystać z budzących wątpliwości łączy do stron WWW i załączników. Przypadki oszustw internetowych należy niezwłocznie zgłaszać na infolinię pod numerem 555 555 555 bądź za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, dostępnego na firmowej stronie. 

Źródło: Energa