Polska wśród najczęściej atakowanych europejskich państw!

14-06-2018, 22:34

Podczas gdy najbezpieczniejszymi krajami Starego Kontynentu znów są Islandia i Irlandia (wyniki z maja), Polska ulokowała się na 36 miejscu i znalazła się za pierwszą piątką najczęściej atakowanych krajów. Które typy ataków okazały się najpopularniejsze?

Islandia (indeks 10), Irlandia (10,9) i Słowacja (12,6) – to pierwsza trójka europejskich krajów, które w maju okazały się najmniej narażone na cyberataki. Warto odnotować, że wg danych przekazanych przez firmę Check Point Software Technologies w ich przypadku majowy indeks zagrożeń był blisko trzykrotnie niższy niż w kwietniu, co wskazuje na znaczący spadek incydentów w sieciach firmowych tych krajów.

Na dalszych miejscach ulokowały się m.in. Czarnogóra, Chorwacja i Bułgaria. Polska, która również odnotowała spadek ataków, w skali całej Europy nie prezentuje się najlepiej. Będąc na 36 pozycji i indeksem zagrożeń dwukrotnie wyższym od czołowych krajów, znalazła się w ogonie Europy, wyprzedzając tylko sześć państw o wyższym indeksie: Macedonię, Ukrainę, Hiszpanię, Bośnię i Hercegowinę, Litwę oraz Białoruś. Co ciekawe, nasz kraj najczęściej był atakowany z komputerów z IP Singapuru.

Maj 2018 r. był kolejnym – już piątym - miesiącem z rzędu, w którym tzw. cryptomining malware zdominował indeks najpopularniejszych programów typu malware. Coinhive ponownie jest najpowszechniejszym typem złośliwego oprogramowania na świecie, z 50% wzrostem względem zeszłego miesiąca oraz udziałem na poziomie 23%. W Polsce udział ten jest jeszcze wyższy i sięga blisko 26%! Drugim najpopularniejszym cryptominerem jest Cryptoloot, osiągający globalny zasięg na poziomie 11% (blisko 9% w Polsce). Podium zamyka kampania malvertisingowa Roughted ze światowym udziałem na poziomie blisko 8%.

Źródło: Check Point Software Technologies


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy