Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polska w czołówce pirackich krajów UE

18-12-2006, 10:02

Korzystanie z pirackiego oprogramowania jest w Polsce bardzo popularne - wynika z raportu IDC za rok 2005. Biorąc pod uwagę wskaźnik piractwa w krajach Unii Europejskiej, nasz kraj znalazł się na drugim miejscu (59%), tuż za Grecją (64%), przy średnim wskaźniku dla krajów UE utrzymującym się na poziomie 35%.

Według analityków IDC, gdyby Polsce udało się do 2009 roku obniżyć wskaźnik piractwa do 49%, moglibyśmy liczyć dzięki temu na wzrost o 4300 liczby miejsc pracy.

W roku 2005 ponad jedna trzecia oprogramowania, które zostało zainstalowane na komputerach użytkowników z całego świata, była wykorzystania niezgodnie z prawem. Analitycy oszacowali, że w związku z powyższym straty producentów wynoszą około 34 mld dolarów.

Trudno powiedzieć jak realnie wyglądałyby te liczby i podział rynku oprogramowania pomiędzy producentów komercyjnego i darmowego oprogramowania, gdyby stworzone zostały idealne zabezpieczenia przed nielegalnym korzystaniem z pirackich kopii.

Badanie przeprowadzono na zlecenie BSA, organizacji która zajmuje się promowaniem zgodnego z prawem korzystania z oprogramowania.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: IDC