Polska technologia chroniąca przed wrogim wykorzystywaniem dronów pozyskała kolejnych nabywców

28-11-2019, 09:09

Zgodnie z prognozami Federalnej Administracji Lotnictwa USA, zagrożeń na niebie przybywać będzie lawinowo: rynek komercyjnych dronów rośnie szybciej niż oczekiwano i może się potroić do 2023 r. Polskie firmy biorą czynny udział w rozwoju tego rynku, a ich technologie zyskują na popularności. Jedną z nich jest trójmiejska spółka Advanced Protection Systems (APS), która właśnie pochwaliła się, że jej najnowsze sensory radarowe, dedykowane systemom ochrony perymetrycznej, został zakupione przez dwie zagraniczne firmy.

Technologia polskiej spółki APS do detekcji i neutralizacji dronów Ctrl+Sky jest wykorzystywana do ochrony infrastruktury krytycznej, m.in. przez służby mundurowe jednego z państw na Bliskim Wschodzie, firmę Saudi Telecom oraz zarządcę lotnisk w Norwegii. Podczas odbywających się niedawno targów Milipol-Paris, poświęconych branży bezpieczeństwa, APS zaprezentowała swój najnowszy produkt - dedykowany sensor radarowy dla aplikacji ochrony perymetrycznej*, który od razu zyskał dwóch klientów.

Sensory polskiej spółki zostały zakupione przez jedną z brytyjskich firm pracującą dla wojska w UK oraz ST Engineering (globalna grupa technologiczna specjalizująca się w lotnictwie, elektronice, systemach lądowych i sektorze morskim, z siedzibą w Singapurze). ST Engineering odnotował przychody w wysokości 6,7 mld USD w 2018 r. i należy do największych spółek notowanych na singapurskiej giełdzie.

– Dostosowanie naszych sensorów pod nowych odbiorców oraz nowe aplikacje jest kolejnym etapem rozwoju naszego portfolio produktowego. Wielokrotnie dostawaliśmy pytania z zagranicy, czy nasze sensory mogą być wykorzystywane do ochrony infrastruktury krytycznej nie tylko przed dronami – mówi dr Maciej Klemm, jeden z twórców Ctrl+Sky i prezes APS.

Twórcy APS są na radarze branży security oraz agencji rządowych na całym świecie. Spółka współpracuje m.in. z Avinor AS – Ctrl+Sky chroni Stavanger Airport przed bezzałogowymi statkami powietrznymi i ptakami. APS jest aktualnie w trakcie rozmów dot. sprzedaży swoich produktów i nie wyklucza, że za chwilę ich rozwiązania pojawią się na kolejnych zagranicznych rynkach.

*Systemy ochrony perymetrycznej są przeznaczone do zapewnienia bezpieczeństwa m.in. lotniskom, obiektom przemysłowym, granicom i stadionom. Ochrona ta polega na rozmieszczeniu czujników na otwartym terenie, w celu uzyskania informacji o próbie wejścia lub wyjścia intruza z chronionego obszaru.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31