Polska chce szybszego internetu i tańszego roamingu

Forsal.pl 30-05-2011, 21:43

Chcielibyśmy dokończyć prace nad programem widma radiowego (uwalniania częstotliwości radiowych dla szerokopasmowego internetu) oraz zainicjować prace nad dalszym obniżaniem stawek roamingowych - poinformowała w piątek wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj.

Chodzi o udostępnianie na rzecz szerokopasmowego internetu pasma częstotliwości radiowej, które zostanie uwolnione w efekcie wycofywania się krajów UE z nadawania telewizji analogowej na rzecz cyfrowej. Dzięki temu użytkownicy będą mogli korzystać z szybszego internetu oraz nowych usług multimedialnych, takich jak np. telewizja cyfrowa w telefonach komórkowych.

- Najchętniej chciałabym w trakcie naszej prezydencji skończyć prace nad programem widma radiowego, czyli żeby został on przyjęty przez Parlament Europejski, Komisję Europejską oraz kraje UE. Ten dokument jest bardzo ważny, dlatego, że mówi o częstotliwościach uzyskanych z dywidendy cyfrowej po wyłączeniu nadawania analogowego, które będziemy mogli przeznaczyć na szerokopasmowy dostęp do internetu - powiedziała dziennikarzom w Brukseli Gaj.

Wiceminister brała w piątek udział w posiedzeniu ministrów zajmujących się telekomunikacją. Przyjęli oni raport z postępu prac nad programem widma radiowego. Zakłada on uwolnienie częstotliwości i harmonizację pasma 800 Mhz w UE (tak, by nie było zakłóceń) do 2013 r. z wyłączeniem krajów graniczących z państwami trzecimi, które mają mieć czas do połowy 2015 roku. Problemem jest harmonizacja pasma z krajami trzecimi, takimi jak Rosja, Białoruś i Ukraina. (...)

Ponadto Polska chciałaby rozpocząć prace nad nowym rozporządzeniem roamingowym, wyznaczającym maksymalne stawki, jakie mogą naliczać operatorzy sieci komórkowych za połączenia zagraniczne.

- Żebyśmy mogli 1 lipca 2012 roku obudzić się z obowiązującym nowym rozporządzeniem, to w tej chwili musimy już rozpocząć prace. Na koniec czerwca KE powinna przedstawić raport z oceny funkcjonowania obecnego rozporządzenia i potem polska prezydencja rozpocznie prace wraz z innymi krajami UE - poinformowała Gaj.

Więcej szczegółów w serwisie Forsal.pl w artykule pt. Polska chce szybszego internetu i tańszego roamingu

PAP

Forsal.pl

 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy