Polkomtel apeluje o zerową stawkę za zakańczanie połączeń (MTR)

24-06-2009, 20:28

Asymetria stawek MTR sprawia, że klienci sieci Plus, Era, Orange czy MVNO płacą za połączenia do operatorów uprzywilejowanych, tj. Play i Polsatu Cyfrowego, do blisko 3 razy więcej niż klienci sieci Play i Polsat Cyfrowy do Plusa, Orange czy Ery. Zdaniem Polkomtela jest to szkodliwa sytuacja zarówno dla klientów, jak i operatorów, która hamuje rozwój rynku.

23 czerwca br. podczas debaty zorganizowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawiciele firmy Polkomtel S.A. zaproponowali rozważenie wprowadzenia zerowej albo przynajmniej jednakowej dla wszystkich stawki za zakańczanie połączeń (MTR) w ramach rozliczeń międzyoperatorskich. Zdaniem operatora wyeliminuje to szkodliwą dla ok. 95% klientów tzw. asymetrię.

Tak wysoka asymetria jest niespotykana w Europie - argumentuje Polkomtel - a w niektórych krajach Starego Kontynentu asymetria nie występuje w ogóle. Wprowadzenie jednakowej dla wszystkich operatorów, zerowej stawki MTR będzie korzystniejsze dla klientów. W ocenie operatora rozwiązanie to wesprze również wzrost konkurencji na polskim rynku, umożliwiając rozwój obecnie dyskryminowanych operatorów MVNO.

Przy okazji Polkomtel przypomina, że za sprawą usługi przenoszenia numerów dochodzi do sytuacji, w której klient nie wie, ile de facto zapłaci za minutę połączenia, ponieważ wybierany numer telefonu może działać w innej sieci, niż wskazywałby na to prefiks.

Wprowadzenie „zerowej” stawki MTR musi być jednak poprzedzone dogłębną analizą pod kątem pełnej zgodności tego rozwiązania z zaleceniami Komisji Europejskiej z 7 maja 2009 r., prawem krajowym (w tym podatkowym) oraz musi uwzględniać kwestie bilansu wymiany ruchu z zagranicą - czytamy w komunikacie operatora. Warunkiem niezbędnym do wprowadzenia „zerowej” stawki MTR powinno być również to, by obowiązywała wszystkich operatorów komórkowych (MNO i MVNO). Wprowadzenie takich samych zasad dla wszystkich operatorów jest niezbędne, aby nie dochodziło do nadużyć. 

W związku z powyższym Polkomtel zaapelował do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o rozpoczęcie analizy możliwości wprowadzenia „zerowej” stawki MTR.

Co ciekawe, Anna Streżyńska już wcześniej informowała o planach wprowadzenia zerowej stawki MTR. W tym roku obniżyła już nawet ceny MTR, czyli ceny hurtowe, pobierane przez operatorów komórkowych od innych operatorów za zakańczanie połączeń w ich sieci. Odgórne ustalanie stawek jednak nie podoba się operatorom ani Unii Europejskiej, która twierdzi, że praktyka taka narusza przepisy unijne.


Źródło: Plus (Polkomtel)
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930