Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Policjanci nagrodzeni m.in. za zamknięcie OdSiebie

20-12-2009, 17:09

Koalicja Antypiracka po raz dwunasty wręczyła „Złote Blachy” przedstawicielom jednostek policji, które wyróżniły się w walce przeciwko piractwu muzycznemu, filmowemu i komputerowemu. W tegorocznej edycji uhonorowane zostały: Komenda Stołeczna Policji, Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku oraz Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

Komenda Stołeczna Policji została nagrodzona za działania przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się dystrybucją pakietów z nielegalnie zwielokrotnionymi nośnikami optycznymi, które produkowane były na rynek holenderski oraz belgijski. Według oceny przemysłu muzycznego oraz filmowego, a także Europolu, jest to największa sprawa dotycząca naruszenia praw własności intelektualnej, jaka została wykryta na terenie Unii Europejskiej w ostatnich latach – twierdzi Marek Staszewski, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video.

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku została doceniona za działania przeciwko osobom naruszającym prawa autorskie do utworów audiowizualnych w internecie, m.in. za zatrzymanie osoby rozprowadzającej pliki za pośrednictwem sieci eDonkey oraz twórcy serwisów internetowych, które służyły do rozpowszechniania ponad 3000 filmów. Funkcjonariusze tej komendy przeszukali także akademiki dwóch gdańskich uczelni wyższych, w wyniku czego zabezpieczono ponad 20 komputerów.

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu została uhonorowana za działania przeciwko piractwu komputerowemu, m.in. za ograniczenie procederu wprowadzania na rynek podróbek oprogramowania oraz zamknięcie serwisu OdSiebie.com umożliwiającego hosting i wymianę plików, o czym obszernie pisaliśmy w Dzienniku Internautów.

>> Czytaj: Administratorzy OdSiebie zatrzymani. Grozi im nawet 5 lat więzienia

Uroczystość wręczenia „Złotych Blach” odbyła się 18 grudnia, poprowadził ją Marek Staszewski, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video (ZPAV). Oprócz tej organizacji do Koalicji Antypirackiej należą Business Software Alliance (BSA) oraz Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA).


« Lipiec 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031