Podsumowanie raportu badawczego "Kobiety w IT"

28-05-2018, 14:46

W badaniach prowadzonych przez fundację wspierającą kobiety w świecie IT wzięło udział ponad 2 tysiące respondentek, wśród których prawie tysiąc pracuje obecnie w branży IT (pozostałe zajmują się innymi obszarami lub są bezrobotne). Czego dowiadujemy się najnowszego raportu o współczesnych Polkach?

Nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego, aby pracować w IT. Co więcej, niekonieczne są studia techniczne - większe znaczenia mają zainteresowania i podążanie za nimi - samokształcenie, kursy, warsztaty i spotkania networkingowe. Branża IT jest bardzo chłonna i jest miejscem dla różnego rodzaju specjalistów. Spośród kobiet biorących udział w badaniu 48% pracujących w IT ukończyło kierunki ścisłe, a z tego 78% informatykę. Pozostałe 52% edukowało się w innych kierunkach.

Obszar nowych technologii jest wciąż silnie zmaskulinizowany. Mimo świadomości korzyści płynących z obecności kobiet w zespole - zarówno dla samych pań, jak i całych firm, w zespołach IT wciąż dominują mężczyźni. Pracuje w nich średnio trzykrotnie więcej panów.

Mówiąc więcej o wspomnianych wyżej korzyściach - kobiety pracujące w IT są zadowolone ze swojej kariery: wysokości zarobków, możliwości pracy z dowolnego miejsca i w wybranym czasie oraz przyjaznej kultury pracy. Warto wspomnieć również, że wynagrodzenie kobiet pracujących w branży IT stanowi prawie 60% ich budżetu domowego. Satysfakcja zawodowa pań z IT jest wyższa niż u kobiet pracujących w innych branżach (72% kontra 55%).

Mimo tego wiele mówi się o nierównym traktowaniu kobiet w branży nowych technologii, według respondentek badania jest ono rzadsze niż w innych obszarach. Najczęściej spotykaną formą dyskryminacji jest stereotypizacja. Dotyczy to aż 85% kobiet.  Ponadto kobiety nadal otrzymują niższe wynagrodzenie od mężczyzn (61% przypadków).

Źródło: Fundacja Carrots


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy