Podstawowe konta bankowe dla wszystkich - europarlament przyjął projekt

13-12-2013, 14:05

Możliwe, że w UE nawet osoby bezdomne będą miały gwarantowane prawo do konta bankowego. Przepisy, które zostały przyjęte przez Parlament Europejski, mogą też ułatwić porównywanie ofert banków.

Dziennik Internautów pisał już o tym, że władze Unii Europejskiej chciałyby zagwarantować konta bankowe wszystkim. Chodzi o to, aby prawo do konta bankowego zagwarantować ludziom bezdomnym i o niskich dochodach, studentom uczącym się za granicą oraz tymczasowym pracownikom z innych krajów UE.

W czerwcu ub.r. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej sprawie, a w maju tego roku Komisja Europejska zaproponowała przepisy.

Parlament Europejski chce kont dla wszystkich

Wczoraj Parlament Europejski w czasie sesji plenarnej przegłosował projekt, dając swoim negocjatorom silny mandat do negocjacji z państwami członkowskimi. Parlament chce przede wszystkim, by wszyscy dostawcy usług płatniczych mieli w swojej ofercie tzw. podstawowy rachunek płatniczy.

Te podstawowe rachunki mają być dostępne dla każdej osoby przebywającej legalnie na terenie UE oraz posiadającej związek z państwem, w którym chciałaby otworzyć rachunek. Bank nie miałby prawa odmówić otworzenia takiego rachunku po spełnieniu tych minimalnych wymagań. Bank nie mógłby również dyskryminować posiadaczy takich rachunków w inny sposób, np. poprzez stosowanie specjalnie oznaczonych kart.

Cechy podstawowego rachunku

Podstawowe rachunki pozwoliłyby klientom na wpłacanie i wypłacanie pieniędzy oraz dokonywanie przelewów na terenie UE (w oddziałach i przez usługi e-bankowość, jeśli jest ona dostępna). Posłowie uzgodnili, że opłaty związane z tymi rachunkami powinny być niższe, niż za jakiekolwiek inne usługi świadczone przez bank.

- Udostępnienie elektronicznych usług płatniczych nie jest kosztowne (...) Dlatego też Parlament uważa za konieczne wymaganie od banków, aby dostarczyły te usługi i pomagały klientom dokonywać świadomych wyborów. Parlament szybko zakończył pracę nad przepisami i od państw członkowskich zależy teraz, czy zakończymy pracę na wiosnę przyszłego roku - mówił Jürgen Klute, niemiecki europoseł odpowiedzialny za przygotowanie przepisów ze strony Parlamentu.

Sonda
Czy władze UE powinny zobowiązywać banki do oferowania kont wszystkim?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Ułatwienia dla konsumentów

Klute wspomniał o pomocy w dokonywaniu wyborów. Europosłowie chcą bowiem, by w każdym państwie członkowskim działała co najmniej jedna niezależna strona internetowa, oferująca porównanie opłat i odsetek oraz poziomu usług świadczonych przez banki. Posłowie chcą też, by banki musiały udzielać informacji o podstawowych rachunkach w swojej ofercie.

Ponadto klienci powinni mieć możliwość łatwej zmiany rachunku na terenie UE, za niewysoką opłatą. Banki powinny być odpowiedzialne za transfer aktualnych danych klienta oraz za wszelkie straty klienta, które wynikałyby z niedopełnienia tego obowiązku.

Czytaj także: Karty zbliżeniowe muszą być opcjonalne. Zmiana prawa niewykluczona


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031