Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Po raz drugi w Polsce - Dzień Bezpiecznego Internetu

07-02-2006, 12:28

7 lutego ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej Dniem Bezpiecznego Internetu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że to, jak bezpieczni jesteśmy w sieci i jak bezpieczne są nasze dzieci, zależy przede wszystkim od świadomości zagrożeń. Dlatego w tym dniu dominują akcje o charakterze edukacyjnym.

Organizatorem lokalnej akcji związanej z dniem bezpiecznego internetu może zostać każda instytucja. W praktyce najczęściej decydują się na to szkoły. Tak było i w tym roku.

Wśród zaplanowanych imprez dominowały te prowadzone w gimnazjach i liceach, ale w niektórych województwach angażowała się także lokalna prasa lub instytucje, takie jak np. młodzieżowe ośrodki wychowawcze. Organizowane były nawet imprezy dla przedszkolaków.

Najczęstszą formą inicjatyw edukacyjnych są programy realizowanie podczas lekcji informatyki, ale akcja Bezpieczny Internet rozszerzyła się też na inne zajęcia szkolne. W jej ramach organizuje się także konsultacje dla rodziców, rozdaje się ulotki informacyjne itd. Uczniowie wykonują plakaty, ulotki oraz odgrywją scenki "jak należy rozmawiać na chatach".

Przeprowadzone zostaną też kampanie informacyjne dla rodziców połączone z dystrybucją materiałów odnoszące się do Dnia Bezpiecznego Internetu. W wielu miastach organizowane są zajęcia biblioteczne dla uczniów wszystkich typów szkół w ramach realizacji ścieżki edukacji czytelniczej i medialnej. Ponadto odbywają się zajęcia edukacyjne z podpisaniem "Naszej Umowy o Internecie" - jak w przypadku Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 12 im. Jana Pawła II.

Radio Mazury z Ostródy w godzinach 9:00 - 15:00 na swojej antenie, przeprowadziło lokalną kampanie medialną propagując materiały dotyczące Dnia Bezpiecznego Internetu. W Chodzieży, w czasie Rady Pedagogicznej odbyła się prezentacja multimedialna poświęcona akcji "Dnia Bezpiecznego Internetu 2006".

Opiekun kawiarenki internetowej Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego z Ostrowca Św., przystąpił do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu już po raz drugi. Wykonał materiały propagandowe w postaci kalendarzy i ulotek, których adresatami są nauczyciele i rodzice.

Z kolei w Domu Kultury w Białymstoku zorganizowano spotkanie z przedstawicielem Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, otwarto pierwsze stanowisko komputerowe w DK "Zachęta" z monitorowanym dostępem do Internetu. Ponadto odbył się edukacyjny warsztat teatralny (Teatr "Koliber") na temat zagrożeń związanych z Internetem. Zorganizowano również turniej jednej scenki - była to zabawa dla uczestników z nagrodami. W Warszawie zorganizowana została konferencja poświęcona obchodom Dnia Bezpiecznego Internetu w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ulicy Dobrej.

Nie wszystkie imprezy były zaplanowane wyłącznie na 7 lutego. Niektóre z nich miały charakter spotkań prowadzonych w ciągu kilku dni.

Warto dodać, że organizatorzy akcji lokalnych otrzymali z sieci pewne wsparcie. Ze strony Saferinternetday.pl można nadal pobierać pobrać gotowe scenariusze zajęć, ulotki, grafiki i inne materiały o charakterze edukacyjnym.

Jeśli jakaś szkoła czy instytucja chciałby jeszcze włączyć się do akcji, to nie jest za późno. Chociaż Dzień Bezpiecznego Internetu przypada na 7 lutego wszelkie przedsięwzięcia z nim związane mogą być realizowane przez cały miesiąc.

Koordynatorami akcji prowadzonych w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu jest Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK, tworzące konsorcjum "Awareness". Głównym Partnerem tegorocznego Dnia jest Telekomunikacja Polska.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w Polsce po raz drugi. W zeszłym roku 8 lutego 2005 na terenie całej Polski przeprowadzono 162 inicjatywy obywatelskie. Inicjatorami lokalnych akcji były przede wszystkim szkoły, które najchętniej odpowiedziały na apel. Największą aktywnością odznaczyło się województwo śląskie, na terenie którego przeprowadzono 29 inicjatyw lokalnych.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Opera 9 TP2 już jest!