PO IG 8.1: znaleziono słaby punkt przedsiębiorców

19-04-2011, 12:17

9 maja 2011 roku rozpoczęty zostanie jedyny w tym roku konkurs w ramach działania 8.1 "Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej" PO IG. 18 kwietnia PARP podał do wiadomości szczegółowe zasady dotyczące naboru, tj. terminy, miejsce i sposób złożenia wniosku, natomiast kryteria oceny złożonych wniosków pozostały bez zmian. Trzeba więc napisać projekt, który będzie innowacyjny, a przy tym spełni całą listę wymagań PARP.

Podczas ostatniego konkursu, zorganizowanego przez PARP między 30 lipca a 30 września 2010 roku, zostało złożonych 1850 wniosków, z czego jedynie 160 dostało dofinansowanie. Oznacza to zatem, że różnica między złożonymi a dofinansowanymi wnioskami wynosi 1690. Zakładając, iż przedsiębiorcy uczą się na swoich błędach wytkniętych im przez PARP po ostatnim konkursie, podczas tego złożą bardziej skomplikowane, dłuższe i dopracowane merytorycznie wnioski. Oczywiście zakładając, że tym razem uda się zdobyć dofinansowanie.

Jak wyjaśnia PARP, w poprzednim konkursie przyczyną odrzucenia tak sporej liczby wniosków nie były błędnie przyjęte założenia dotyczące modelu biznesowego projektu, lecz sposób prezentowania wszelkiego rodzaju danych w dokumentacji aplikacyjnej. Jak uważają, kwestia spójności i adekwatnego opisu jest tu szczególnie istotnym elementem, gdyż to kryterium wpływa na ocenę wniosku.

>>> Czytaj: PARP: 20 e-biznesów, które warto naśladować

Dodatkowo dochodzą jeszcze inne kryteria wymienione w „Przewodniku po kryteriach wyboru finansowanych operacji w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013”. W przypadku niespełnienia któregokolwiek z wymienionych w dokumencie kryteriów projekt nie będzie podlegał decydującej ocenie i zostanie odrzucony.

- Poza kryteriami, kto może ubiegać się o dofinansowanie, mamy jeszcze szereg kryteriów dotyczących samego projektu. Niespełnienie któregokolwiek z nich może poskutkować nieotrzymaniem dofinansowania lub nawet odrzuceniem projektu podczas formalnej oceny. Przystępując więc do planowania projektu, pamiętajmy o kwestiach podstawowych, tj. projekt musi być realizowany nie dłużej niż 24 miesiące na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, jego rozpoczęcie musi nastąpić po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie oraz przede wszystkim projekt musi dotyczyć realizacji w pełni automatycznej e-usługi - mówi Karolina Wechman, specjalista ds. funduszy UE w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

Wechman dodaje, że dodatkowo przedsiębiorcy muszą w projekcie uwzględnić kryterium innowacyjności, modelu biznesowego, rentowności, poprawności projektowanej dokumentacji oraz określić zakładane wskaźniki projektu i rezultaty e-usługi.

>>> Czytaj: Miliony pompowane w e-biznes


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031