Platforma polskiego startupu ułatwi sprawdzanie partnerów biznesowych

03-01-2019, 19:43

Firmom brakuje wiarygodnych informacji o kondycji finansowej ich kontrahentów, a w momencie podpisania długoterminowych umów kluczowa jest wiedza o tym, czy dostawca jest rzeczywiście w stanie dostarczyć towar, a odbiorca za niego zapłaci. Ratunkiem może okazać się rozwiązanie, umożliwiające ocenę finansową firm na podstawie danych z jednolitych plików kontrolnych.

Od stycznia 2018 roku obowiązek sporządzania comiesięcznego Jednolitego Pliku Kontrolnego, który zawiera ewidencję zakupu i sprzedaży VAT, mają już wszystkie przedsiębiorstwa. Łącznie dotyczy on ponad 1,6 mln podmiotów. Wiarygodność tych danych stanowi duży potencjał dla firm, które potrafią z niego świadomie skorzystać. 

ZweryfikujFirmę to startup, który zajmuje się analizą danych z JPK w sposób w pełni automatyczny. Dedykowana platforma umożliwia ocenę finansową przedsiębiorstw na podstawie danych z jednolitych plików kontrolnych. Pozwala to zweryfikować jej kondycję na podstawie aktualnych i wiarygodnych informacji. 

Z jednej strony firma może uwiarygodnić się w oczach kontrahentów, zamawiając analizę własnych danych i uzyskując certyfikat na jej podstawie. Z drugiej strony może zbadać kondycję finansową potencjalnego partnera biznesowego na podstawie udostępnionego przez niego JPK.

Startup tworzy m.in. produkt dla instytucji finansowych. Współpracuje z PKO BP nad pilotażowym programem, którym testuje, jak dane z JPK można wykorzystać w ocenie kredytobiorców. Obok współpracy z bankami, startup chce również nawiązać partnerstwo z firmami leasingowymi czy firmami faktoringowymi.

Źródło: Newseria


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy