Planujesz podróż? Dowiedz się, jak nie paść ofiarą szpiega!

27-05-2019, 15:53

Wykorzystywanie ukrytych kamer do szpiegowania gości w wynajmowanych miejscach nie jest zaskoczeniem dla osób z branży bezpieczeństwa. Urządzenia monitorujące mogą być wykorzystane do inwigilowania podróżujących biznesmenów, polityków, aktywistów czy dziennikarzy. Poznaj listę trików, które sprawią, że poczujesz się bezpieczniej.

W kwietniu pewna rodzina odkryła, że jej prywatne życie można oglądać na żywo w internecie! Wszystkiemu winna była kamera ukryta w alarmie przeciwpożarowym w wynajmowanym domku wiejskim. Podobnych przypadków odnotowano ostatnio kilka. Utajnione monitorowanie stanowi coraz większe zagrożenie dla podróżujących. Inne incydenty obejmują szpiegowanie za pośrednictwem urządzeń cyfrowych, takich jak laptopy i telefony, gdzie celem są przechowywane na nich dane.

Badacze bezpieczeństwa z wykorzystali własne doświadczenie, aby stworzyć listę zagrożeń bezpieczeństwa podczas podróży i przedstawić łatwe i praktyczne sposoby na ich uniknięcie. Co warto wiedzieć na początek?      

Aby mieć pewność, że w pokoju hotelowym czy wynajętym mieszkaniu nie czeka niespodzianka w postaci ukrytych kamer, należy, według badaczy, zabrać w podróż niewielkie narzędzie, które zawiera skaner częstotliwości radiowych, jak również diody elektroluminescencyjne oraz czerwone szkło. Dzięki narzędziu można znaleźć wszelkie źródła emitujące fale elektromagnetyczne (większość bezprzewodowych urządzeń podsłuchowych i kamer je emituje) oraz poszukać ukrytych kamer. Obiektyw kamery odbija światło znacznie lepiej niż inne powierzchnie, dlatego po skierowaniu światła diod tam, gdzie może znajdować się kamera, i spojrzeniu w jej kierunku przez czerwone szkło, można zaobserwować świecący czerwony punkt.   

Do wykrycia kamer wykorzystujących oświetlenie w podczerwieni można posłużyć się również telefonem, ponieważ wbudowane w smartfony aparaty często potrafią wykrywać emisje promieniowania podczerwonego.

Aby uniknąć podsłuchu za pomocą ukrytych mikrofonów przewodowych, należy po prostu postarać się o zakłócający hałas w tle. Woda płynąca z kranu czy inne dźwięki, zrujnują niemal każde nagranie.    

Pozostałe wskazówki badaczy:

  • Nigdy nie zostawiaj swoich rzeczy, w tym sprzętu elektronicznego, bez nadzoru. Opuszczając pokój hotelowy, zawsze zabieraj ze sobą cały sprzęt.

  • Dopilnuj, aby Twój sprzęt był chroniony hasłem i szyfruj przechowywane na nim informacje. Urządzenia posiadające najnowsze wersje Androida oraz urządzenia z systemem iOS zabezpieczone hasłem są szyfrowane domyślnie. W tym miejscu dowiesz się, jak włączyć pełne szyfrowanie dysku, czyli BitLocker, w systemie Windows. Tutaj z kolei znajdziesz instrukcję włączenia tej samej funkcji — FileVault — dla macOS.

  • Naucz się, jak rozpoznawać lustro weneckie. W realnym życiu są one rzadkością, ale z pewnością są stosowane. Umieść palec na powierzchni lustra. Jeśli pomiędzy palcem a jego odbiciem występuje luka, masz przed sobą zwykłe lustro. Jeśli nie, możesz mieć do czynienia z lustrem weneckim.     

  • Stosuj usługę VPN, aby szyfrować wysyłany i otrzymywany ruch lub tylko w sytuacjach, gdy bezpieczeństwo jest szczególnie istotne. Na przykład, gdy musisz połączyć się z niezabezpieczoną siecią W-Fi, przebywając w hotelu czy wynajętym mieszkaniu.

Źródło: Kaspersky Lab
Natomiast jeśli chcesz uodpornić się na niewirtualne insekty, sprawdź co ma do zaproponowania partner serwisu - firma Akni Polska, oficjalny dystrybutor preparatów na kleszcze i komary marki Mugga.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy