PKP Intercity zaprezentowało elektroniczny bilet

18-04-2012, 10:13

Już od 15 kwietnia podróżujący z PKP Intercity mogą kupować bilety, wykorzystując do tego laptopa, tablet czy smartfona. Blankietu takiego nie trzeba drukować przed okazaniem konduktorowi, a całość wystarczy wyświetlić na ekranie.

Do tej pory klienci PKP Intercity musieli drukować bilet kupiony w systemie sprzedaży internetowej e-IC, aby okazać go podczas kontroli w pociągu. W praktyce oznaczało to konieczność korzystania z drukarki, co nie zawsze było najwygodniejsze.

Obecnie wystarczy wyświetlić plik PDF z kodem Aztec na naszym urządzeniu, który po zeskanowaniu z wykorzystaniem mobilnego terminala uznawany będzie za pełnoprawny bilet. Udostępnienie takiej możliwości pasażerom to efekt wdrażania strategii mającej na celu dopasowanie się do wymogów rynku i klientów - powiedział Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.

- Wzrost liczby użytkowników urządzeń mobilnych (tabletów i smartfonów) jest dynamiczny i liczymy, że ta usługa spotka się z dużym zainteresowaniem pasażerów - dodaje Malinowski. - Poza tym, poprzez wprowadzanie tego typu usług, stajemy się bardziej ekologiczni.

Ekran? Co najmniej 25x25 mm

Smartfon z elektronicznym biletem PKP Intercity
fot. - Smartfon z elektronicznym biletem PKP Intercity
Warunkiem honorowania elektronicznych biletów jest oczywiście okazanie urządzenia przenośnego z wyświetlonym na nim kodem Aztec (QR kod). Jak czytamy na stronach PKP Intercity, urządzenie musi mieć w tym przypadku możliwość wyświetlania obrazów o rozmiarze co najmniej 25 na 25 mm, ale również program do odtwarzania plików PDF.

Od początku tygodnia w internetowym systemie sprzedaży PKP Intercity można kupić bilety na wszystkie połączenia krajowe. Już wkrótce przewoźnik udostępni tego typu bilety również na trasy międzynarodowe oraz uruchomi możliwość zakupu biletów za pomocą telefonu komórkowego lub innego urządzenia mobilnego. 

Krok po kroku

Aby kupić elektroniczny bilet, trzeba pokonać kilka kroków:

  • zarejestrować się i zalogować w systemie sprzedaży e-IC;
  • wybrać dowolne połączenie krajowe obsługiwane przez PKP Intercity – EIC/Ex/TLK;
  • zapłacić przelewem online bądź kartą kredytową;
  • zapisać bilet elektroniczny na urządzeniu w postaci pliku PDF,
  • podczas kontroli wyświetlić plik obsłudze pociągu.

Czytaj także: Powszechne płatności mobilne dopiero za kilka lat


Źródło: PKP Intercity
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy